Jak zmniejszyć napięcie

Czasami użytkowa przeznaczona jest zasilane mniejszym napięciem niż to, które wytwarza dostępny źródło. Ponadto, niektóre obciążenia przy zasilaniu obniżonym napięciem pracują w облегченном trybie i dłużej służą. Sposób na zmniejszenie napięcia na питаемом urządzeniu zależy od jego rodzaju i parametrów.

Jak zmniejszyć napięcie

Instrukcja

1
Zanim obniżać napięcie zasilania obciążenia, upewnij się, że ten spadek jest naprawdę pójdzie jej na korzyść. Na przykład, w halogen lampa spadek napięcia może spowodować zakończenie cyklu wymiany wolframu między nicią i gazem, i ona przepali się jeszcze szybciej, silnik przy zbyt małym napięciu może się zatrzymać, zacząć spożywać podwyższony prąd i перегореть, a buforowy lub świetlówka energooszczędna — rozpocząć pracę w niekorzystnym czasie i bardzo szybko ulec uszkodzeniu.
2
Najprostszy, prawie uniwersalny sposób na obniżenie napięcia na obciążeniu — włączenie szeregowo z nią rezystor. Wybierz taki opornik, żeby wytrzymał dostępną na nim moc. Współczynnik sprawności przy tym nieco zmaleje. Jeśli jesteś całkowicie pewien, że obciążenie jest aktywna, należy użyć elementu, z napędem oporem — odpowiedni dla opcji kondensator lub cewka. Kondensator dla bezpieczeństwa зашунтируйте мегаомным rezystorem. W przypadku dwóch takich samych aktywnych obciążeń połącz je szeregowo.
3
Dla obniżenia (i poprawić) napięcia zmiennego od wieku stosuje się автотранформаторы. W przeciwieństwie do transformatorów, nie zapewnia separacji galwanicznej, ale mają tej samej mocy jest znacznie mniejsze wymiary. Szczególnie przydatne laboratoryjne автотрансформаторы (ЛАТРы), pozwalające na płynną regulację napięcia wyjściowego. Poprawnie wybrać автотрансформатор w mocy, i w żadnym wypadku nie należy używać go na prąd stały.
4
Dla obniżenia małego napięcia stałego z jego jednoczesną stabilizacją użyj parametryczny lub kompensacyjny stabilizator. Drugi funkcjonuje trudniejsze, ale bardziej skuteczne. Jeszcze bardziej wysokim współczynniku sprawności ma impulsowy stabilizator, ale może on powodować zakłócenia obciążeniu, w której są wrażliwe na nim łańcuchy.
5
Konwersję wysokie napięcie niskie z jednoczesnym zachowaniem separacji galwanicznej od sieci pozwalają zasilacze różnych wzorów. Takie bloki — wewnętrzne lub zewnętrzne — są szeroko stosowane w ramach nowoczesnej aparatury elektronicznej. Wiele z nich wyposażone są w wbudowane stabilizatory. Poprawnie wybrać taki blok w zależności od parametrów obciążenia (napięcie, prąd, wrażliwość na zakłócenia).
Należy zwrócić uwagę
Nie wolno pracować pod napięciem i nie dopuścić do zwarć, nawet w przypadku izolacji galwanicznej i ochrony. Przyzwyczailiśmy się do bezpiecznego, niskiego bloku zasilania z wymiany i ochrony, użytkownik może następnym razem zapomnieć zachować środki bezpieczeństwa podczas pracy z niebezpiecznym źródłem zasilania.

logo
Article Categories:
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *