Jak podnosić i obniżać napięcie

W Rosji większość urządzeń elektrycznych jest zasilany z sieci prądu przemiennego o napięciu 220 woltów. Ale w niektórych przypadkach występuje konieczność wzroście lub spadku tego napięcia.

Jak podnosić i obniżać napięcie

Instrukcja

1
Jeśli musisz obniżyć napięcie dwa razy – na przykład do zasilania niskim napięciem żarówki, włącz w obwód potężny dioda. On срежет jedną полуволну, w końcu napięcie wynosi 110 V. To, że będzie ono trwałe, do żarówki nie ma znaczenia. Taki sposób włączenia przydatna tam, gdzie wymagane jest niskie zużycie energii i długa żywotność lampy.
2
W celu zwiększenia napięcia użyj автотрансформаторы. Ich konstrukcja pozwala ustawić poziom napięcia na wyjściu, zwiększając go w granicach 50 volt. Автотрансформаторы zwykle używane w sieciach niskiego napięcia – np. na wsi, gdzie spadek napięcia jest dość powszechne. Za pomocą autotransformatora można obniżać napięcie w tych samych granicach. Ale należy pamiętać, że przy dużym spadku lub wzroście napięcia автотрансформаторы mocno się grzeją. Używając ich, zawsze należy pamiętać moc obciążenia, na które są one przeznaczone.
3
Utrzymać napięcie 220 v pozwalają stabilizatory napięcia. Najczęściej wykorzystuje się je przy obniżonym napięciu, są w stanie podnieść go na kilkadziesiąt woltów. Po włączeniu stabilizatora nie należy przekraczać mocy obciążenia, na której jest on przeznaczony.
4
Zwiększyć napięcie można za pomocą умножителя – specjalnego urządzenia, składającego się z diod i kondensatorów. Podobne умножители stosowane są w obwodach zasilania anod кинескопов, zwiększając napięcie do około 25-27 tysięcy woltów. Więcej informacji o умножителях można przeczytać tutaj: http://radioskot.ru/publ/spravochnik/umnozhitel_naprjazhenija/2-1-0-363.
5
W razie potrzeby zwiększyć lub zmniejszyć napięcie można nawijać domowe transformator. Dokładne formuły jego obliczenia są dość skomplikowane, dlatego skorzystaj z przybliżonym wzorem: n = 50/S, gdzie n – liczba zwojów uzwojenia, składających się na 1 wolt napięcia. S – powierzchnia obwodu magnetycznego. Przy użyciu Ø kształcie płytek powierzchnia jest równa dziele szerokości średniej stroika płytki na grubość pakietu, w centymetrach.
6
Przykład obliczenia: jeśli szerokość średniej stroika 4 cm, grubość pakietu – 5 cm, S=20. Podział 50 na 20, otrzymasz 2,5 zwojów na 1 wolt. Wtedy uzwojenie pierwotne będzie mieć 220 x 2,5 = 550 zwojów. Jeżeli w uzwojeniu wtórnym trzeba uzyskać, na przykład, 300 v, to dla niej potrzebne 750 zwojów (350 x 2,5). Ten sposób obliczania najbardziej ma zastosowanie dla transformatorów małej mocy, przeznaczonych do zasilania elektronicznym i innych urządzeń małej mocy.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.