Co to jest symbolizm

Symbolika – to estetyczne ciągu w literaturze, muzyce, malarstwie, architekturze, сформировавшееся we Francji i innych krajach europejskich na przełomie 19-20 wieków. Ogromne znaczenie symbolika miał i w rosyjskim malarstwie, okres ten później nazwano „srebrnym wiekiem”.

Co to jest symbolizm

Instrukcja

1
Termin „symbolizm w sztuce został wprowadzony przez francuskiego poety Jeana Мореасом. Rozwój symboliki we Francji wiąże się z nazwiskami największych poetów – Charles Бодлера, Артюра Rimbaud, Pola Verlaine ’ a, Stefana Mallarmégo. Symbolistów radykalnie zmieniły różne rodzaje sztuki i samo nastawienie do niego. Экспериментаторский charakter nowego nurtu, dążenie do innowacyjność, космополитизм stały się wzorem dla większości kierunków sztuki współczesnej. Symbolistów używali недосказанность, tajemnicy, tajemnicy, aluzje.
2
Przesłanki wystąpienia symboliki powstały w wyniku kryzysu, które nawiedziły Europę w drugiej połowie 19 wieku. Przeszacowanie wartości ubiegłego wyraziłam w twórczym buntu przeciwko wąskiego naturalizmu i materializmu i wolności religijnych i filozoficznych poszukiwań. System chrześcijańskich wartości cywilizacji europejskiej była zdziwaczała. Ograniczenia i powierzchowność wyobrażeń o świecie potwierdziły liczne odkrycia naukowe w dziedzinie matematyki i fizyki. Odkrycie promieniowania, wynalazek bezprzewodowej komunikacji, teorii kwantowej i teorii względności wstrząsać материалистическую doktrynę. Świat okazał się nieznane i niepoznawalnego. Świadomość niekompletności i błędności uprzednią wiedzę skłania do poszukiwania nowych sposobów rozumienia świata. Jednym z takich sposobów został zaproponowany символистами.
3
Ich zdaniem, symbol zapewniał całościowe wyobrażenie o rzeczywistości. Символистское ruch najważniejsze znaczenie nadawało się do odbudowy więzi z zaświatów światem, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście roli fiction, w pasji mistyką, теософией, okultyzmem, magią, pogańskich kulty. Символистская estetyka углублялась w wyimaginowany, trudny do wyobrażenia świata – sen i śmierć, świat erosa i magii, w ezoteryczne objawienia, zmienione stany świadomości. Szczególną atrakcyjność dla symbolizmu miały mity i opowieści o nienaturalnych namiętności, najwyższą zmysłowość, szaleństwo, ich przyciąga hybrydowe obrazy – centaur, syrena, kobieta-wąż.
4
Rosyjski symbolika miał te same warunki – kryzys pozytywnego światopoglądu, głębokie religijne poczucie. Do tego trendu można przypisać Анненского, Briusowa, Бальмонта, Гиппиуса, Мережковского, Сологуба, Bloku, Sołowiowa, Wołoszyna. Symbolika początek secesyjnego trendów w kulturze i 20 wieku, zapewnił nowa jakość literatury. W twórczości największych pisarzy, takich jak Achmatowa, Cwietajewa, Płatonow, Pasternak, Nabokov – czuje olbrzymi wpływ symboliki.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.