Jak wytwarzać skórze ryb

Z dawnych czasów skóra ryb stosowany w produkcji różnych wyrobów galanterii skórzanej. Dzięki unikalnej fakturze i łatwość barwienia, ona po dziś dzień cieszy się popularnością. Czołowych projektantów mody na świecie są wykonane z ryb skóry modne ubrania, buty i akcesoria.

Jak wytwarzać skórze ryb

Trzeba

  • – nóż;
  • – sód, popiół lub mydła;
  • – stół;
  • – deska;
  • – gałęzie wierzby lub modrzew.

Instrukcja

1
Do garbowania skór ryb w warunkach domowych jest bardzo ważne, aby delikatnie usunąć ją. Robi to najlepiej ze świeżo złowionych ryb, dopóki skóra nie straciła swojej elastyczności.
2
Oczyścić rybę z łusek, uważając, aby nie uszkodzić skóry. Następnie zdjąć skórę od głowy do ogona, delikatnie oddzielając ją za pomocą noża. Jeśli jest taka możliwość, lepiej jest użyć boneguard nóż, który zmniejsza ryzyko skaleczenia.
3
Teraz najważniejsze – odtłuścić skórkę i pozbyć się specyficznego zapachu. Do tego można przetworzyć jej słabym roztworem sodu, popiołem lub przemyć mydłem. Podczas korzystania z najnowszej wersji рыбью skórę należy namoczyć w roztworze wody na dobę, wyprać, a następnie rozciągnąć, zamocować na twardej, równej powierzchni i delikatnie oczyścić nożem od strony wewnętrznej. Potem jeszcze raz wyprać.
4
Naciągnij skórę na gładkiej powierzchni (na szybie) i pozostawić do wyschnięcia, aż staje się sztywny i przejrzysty. To zajmie około dwóch dni.
5
Po tych wszystkich zabiegach można rozpocząć najbardziej pracochłonny proces maceracji skóry. Wykorzystać można w tym czasie tępe ostrze siekiery lub dużego noża. Włóż skórkę na drewnianą deskę i lekkimi ruchami odeprzeć jej w ciągu około 1,5 godziny. Czas zmiękczania zależy od struktury skóry. W końcu musi stać się miękką, jak bibuła.
6
Dla zachowania elastyczności skóry zwilżyć każdą skórkę niewielką ilością wody. Po wysuszeniu w ciągu 12 godzin powtórz proces zmiękczania.
7
Aby uzyskać piękny kolor, skórki należy прокоптить. Do tego w domku. rozpal ognisko z suchych gałązek wierzby lub modrzewia, a wysoko nad nim zawieść kawałki skóry. Ten proces powinien trwać około 4 dni.
8
Wtedy skóra staje się miękka, trwała, elastyczna i ma piękny niepowtarzalny wzór od zrobionego łusek.
9
Istnieje wiele odmian ryb, skór, których można używać jako кожевенное surowce. Należą do nich szczupak, менек, węgorz, murena, około 14 gatunków rekinów, karp, łosoś, jesiotr, scat, katy i inne. Z miękkiej skóry szczupaka, na przykład, produkują odzież i rękawice ochronne. Skóra karpia jest używany jako elementów wykończeniowych. A ze skóry łososia, odznaczającej się wyjątkową wytrzymałością i trwałością, wykonane są buty, torebki i portfele.
Należy zwrócić uwagę
Wysuszyć skórę ryby należy z dala od promieni słonecznych.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.