Jak wyprowadzić wosk

Plamy z wosku na ubraniach, obrusy lub mebli – bardzo nieprzyjemne zjawisko. Są one często bywają smutne konsekwencją romantyczną kolację przy świecach lub oryginalnego wypoczynku w kameralnej atmosferze. Wiele rozpacz i psychicznie pogodzić się z koniecznością wyrzucić dobrą rzeczą, odkrywając plamy z wosku. Przecież na pierwszy rzut oka, plamy te bardzo niechętnie nadają się do usunięcia. Stopiony wosk przenika włókna tkanin z obu stron, bezpiecznie wysychając i krzepnąc między nimi. To nie wyprać w normalny sposób.

Jak wyprowadzić wosk

Instrukcja

1
Plamy z wosku – to nie jest takie straszne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka – są bardzo skuteczne i sprawdzone narzędzia, które pozwolą szybko wyprowadzić wosk z każdej tkaniny.
Jeśli натек i zamarł wypukłe bandę – nadmiar zaleca się odciąć nie bardzo ostrym nożem. Aby to było łatwiejsze, nóż można wcześniej lekko podgrzać (np. w płomień zapalniczki). A dalej postępować według starej sprawdzonej schemacie.
2
Do usuwania plam z odzieży potrzebować papier z dobrymi промокающими i właściwościach chłonnych (serwetka lub papierową chusteczkę) i żelazko. Na deskę do prasowania w 1-2 warstwy, umieścić serwetka. W razie potrzeby, pod spód można no tu jakąś gazetę kawałek starej niepotrzebnej tkanki – ona pomoże zabezpieczyć samą deskę. Na górze znajduje się zniszczony odcinek odzieży i ukrywają się kolejną warstwą papieru. Po czym można jak należy pary w miejscu, w razie potrzeby przesuwając i zastępując górny płat. Żelazko расплавит wosk, a ten jest wchłaniana w papier.
3
Jeśli produkt jest z cienkiej delikatnej tkaniny i podlega prasowania tylko na minimalnej mocy – rozpacz nie warto, bo temperatura topnienia wosku jest wystarczająco niska. Sposób w każdym przypadku okaże się skuteczny, po żelazku pozostaną tylko proste plamy, z którymi już bez problemu poradzi sobie każda nowoczesna pralka i dobry detergent.
4
Tą samą metodą można wywnioskować, wosk z przypadkowo zepsutą mebli lub dywanów, tu nie ma zasadniczych różnic: nałożyć ją na plamę, pary. Potem w razie potrzeby zastosować środek do czyszczenia mebli. Jednakże, w niektórych przypadkach wystarczające jest delikatnie oczyścić plamę podgrzanym ostrzem nie ostrego noża. To znowu zależy od skali i stopnia zabrudzenia, rodzaju pokrycia.
5
A co, jeśli jest zepsuty strój z bardzo kapryśną materiału – powiedzmy, aksamit, plusz, welur? Tu doświadczonych hostess korzystać z żelazkiem już nie polecam. Ale można bez problemu wypłacić plama, wycierając go spirytusem lub terpentyną.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.