Jak grać legato na fortepian

Legato (legato) w tłumaczeniu z włoskiego oznacza „spójnie”. W muzyce, w tym i fortepianowej, pojęcie legato oznacza jeden z podstawowych rodzajów artykulacji, czyli sposobu wykonania utworu. Oprócz legato, istnieją również легатиссимо – bardzo płynną artykulację, non-legato – wykonanie nie jest spójne, ale i nie zbyt отрывистое.

Jak grać legato na fortepian

Instrukcja

1
Zacznij grać legato na fortepian silnymi palcami: drugi i trzeci. Wybierz etiudy, w których artykulacja będzie albo legato, albo kombinacji, legato, non-legato. Stopniowo przejść do etiudy i spektakle, w których po wykonaniu tej odbioru służy kombinacja silnych (np. osób) palców i słabych (piąte). Szczególną uwagę należy zwrócić rozwoju palca: użyj ćwiczenia na jego mobilność. Podczas eksploracji legato wszystkimi pięcioma palcami graj na początku tylko na białych klawiszach.
2
Spróbuj na początek trening interwałowy łańcucha, a następnie przejdź do этюдам i dziecięcych dramatów, polkom. Zacznij grę legato płynnie, jakby zanurzając palce w klawisze na pierwszy dźwięk. Wykonaj dzieło tak, aby druga nuta zaczynał brzmieć jeszcze przed tym, jak skończyła pierwsza. Nie zapomnij przy tym o dynamiczne odcienie, ale nie rób szczególny nacisk na słabe i mocne części taktu.
3
Czyńcie dzwonek legato, pracując nie tylko palcami, ale i całej dłoni. Nie staraj się trzymać ręce nieruchomo, muszą lekko poruszać się w rytm gry. Przy tym staraj się nie podnosić wysoko dłoni i nie zabezpieczyć palce. Pędzel można podnieść tylko trochę na drugim takcie, aby zmniejszyć nacisk palców na klawiszach i wzmocnić efekt legato.
4
Jeśli legato na fortepian nie działa, może to być spowodowane tym, że ręka wykonawcy „chwiejny”. Zazwyczaj, niestabilność rąk występuje u dzieci i początkujących pianistów. Odłóż na chwilę na bok etiudy legato, spróbuj zamocować rękę z pomocą artykulacji non-legato. zacznij trenować przez palce, zwracając uwagę dłoni, która powinna zawiesić „kopułą” i upewnij się, postawą, tak jak od niej wiele zależy w исполнительском umiejętności. Stopniowo przejść do etiudy mieszanej utwór: non legato i legato. Najważniejsze – aby ręce były w miarę spokojny. Jeśli nie można artykułować z dwóch rąk, spróbuj po kolei, a następnie połącz.
logo
Kategoria:
Muzyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.