Jak nauczyć się grać na курае

Курай – to dęty drewniany instrument muzyczny башкир i tatarów. Istnieje kilka jego odmian: кыйык-курай, sur-курай, сыбызгы. Produkuje się go z łodygi зонтичного rośliny реброплодника, które popularnie nazywane кураем. To właśnie dzięki niemu to narzędzie i ma swoją nazwę.

Jak nauczyć się grać na курае

Trzeba

  • – курай;
  • – lustro.

Instrukcja

1
Przed przystąpieniem do nauki gry na курае, poćwiczyć na każdej rurki o małej średnicy. Umieść ją między przednimi zębami, przy tym wargi zamyka narzędzie, a na dole trochę uchylone. Czubek języka opiera się na krawędź.
2
Dalej spróbuj dmuchnąć. Należy pamiętać, że język nie musi oderwać się od krawędzi. Dmuchaj z dźwiękiem тщщщ. Usta nie zamykaj, muszą być otwarte w uśmiechu, jednak jedna strona powinna być dociśnięta do instrumentu.
3
Kiedy będziesz dmuchać, może przyprawia o zawrót głowy, tak jak wydech musi być bardzo stresujące. Zrób małą przerwę i zawroty głowy odbędzie się.
4
Klocki oddech. Bierz go ustami, przy czym staraj się nie podnosić ramiona. Dmuchaj mocno, ale w tym samym czasie spokojnie. Do gry na курае wymagany jest duży zapas powietrza w klatce piersiowej. Wdech należy zrobić jak najgłębiej, a wydech – znacznie trudniejsza fazy wdechu. Głębokość wdechu zależy od długości dźwięku, to przyjdzie z doświadczeniem.
5
Aby wszystko zadziałało poprawnie, ćwicz przed lustrem. Staraj się, aby twoja twarz nie było stresujące. Twoja twarz nie musi przypominać maskę искореженную.
6
Wysokość dźwięku usuwają poprzez zamykania otworów kciukiem, palcem wskazującym i palce serdeczne. Palce nie napięte. Otwory zamknąć pokrywę.
7
Najtrudniej – nauczyć się gry na piersi głosem. Znajdź doświadczonego wykonawcy na курае, który nauczy cię звукоизвлечению na tym wspaniałym instrumencie. Wtedy będziesz w stanie wyodrębnić „ciche, меланхолические i szczere dźwięki, które dość dobrze odtwarzają marzeń башкирских melodii”, jak pisał o курае rosyjski folklorysta br. Rybaków.
8
Jeśli nie masz takiej możliwości, poszukaj książkę T., M. Нуриев, A. T. Нуриев „Naucz się grać na курае” (abc кураиста). Sterlitamak, 1997. To doskonała nauka gry na instrumencie. Wszystkie zadania rób to konsekwentnie. Zajmij się codziennie co najmniej 30-40 minut.
logo
Kategoria:
Muzyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.