Zobacz jak pamięć cache

W ogólnym sensie pod pamięcią podręczną oznacza pamięć szybkiego dostępu, który zawiera aktualne informacje i wyniki obliczeń. W nowoczesnych komputerach pamięć cache znajduje się na tym samym chipie, że i procesor.

Zobacz jak pamięć cache

Instrukcja

1
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat komputera, wygodny w użyciu, darmowy program CPU-Z. Pobrać plik instalacyjny i uruchom program. Przejdź do zakładki Caches.
2
Cache-pamięć jest podzielona na poziomy. Ich liczba w nowoczesnych procesorach może wynieść do 3. Pamięć pierwszego poziomu L1 – najszybsza. W celu optymalizacji przetwarzania informacji w pamięci podręcznej L1 może być podzielona na pamięć podręczna L1 danych D-Cache i cache instrukcji (poleceń) L1 I-Cache.
3
Pamięć podręczna drugiego poziomu L2 ma niższą wydajność i większą objętość. W starych komputerach jest on wykonany jako pojedynczy układ scalony na płycie głównej. Pamięć podręczna trzeciego poziomu najwolniejsze, choć i ona znacznie szybciej pamięci ram. Ilość L3 może wynosić do 24 Mb.
4
Zobacz właściwości pamięci podręcznej można również za pomocą programu Everest. Uruchom program i rozwiń listę „płyta główna”. Kliknij dwukrotnie na pozycję „PROCESORA”. W prawej części okna w sekcji „Właściwości PROCESORA” zobaczysz ustawienia różnych poziomów pamięci podręcznej.
5
W menu „Narzędzia” wybierz polecenie „Test pamięci podręcznej i pamięci”. W nowym oknie dialogowym kliknij przycisk Start Benchmark. Program rozpocznie skanowanie wydajności pamięci na odczyt, zapis i kopiowanie informacji.
6
OS Windows używa pamięci podręcznej drugiego poziomu, aby przyspieszyć dostęp do pamięci systemowej. Zobacz wartość pamięci podręcznej można za pomocą edytora rejestru. Wybierz polecenie „Uruchom” z menu „Start”. W polu wyszukiwania wpisz polecenie regedit.
7
Znajdź klucz rejestru HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlsetcontrolsession ManagerMemory Management. W tym folderze zawarte są informacje o wszystkich rodzajach pamięci komputera.
8
Dowiedz się pojemność pamięci podręcznej można w menu BIOS. Po włączeniu komputera należy poczekać na krótki sygnał dźwiękowy POST. Na ekranie pojawi się napis Press Delete to setup. Zamiast Delete wywoływacz BIOS może przypisać inny klawisz, najczęściej F2 lub F10. W biosie poszukaj opcji CPU Configuration – w nim będą podane ustawienia pamięci podręcznej.
logo
Article Categories:
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *