Wielokąt częstości – jedna z metod przetwarzania danych, stosowany w statystyki matematycznej, która zajmuje się zbieraniem, analizą i przetwarzaniem danych naukowych i praktycznych celów.
Instrukcja
1
Dane statystyczne są wynikiem badania określonej liczby zjawisk, obiektów, ich objawów i są masowymi. Do ich przetwarzania są używane abstrakcyjne modele matematyczne.
2
Matematyczna statystyka jest podzielony na opisowe i analityczne, która nazywa się teorią statystycznych wniosków. Opisowa statystyka obejmuje metody opisu danych, sporządzanie tabel, itp. Analityczna sam przetwarza te dane, formułuje wnioski. Ona również jest połączona z teorią prawdopodobieństwa.
3
Poligon częstotliwości – jest to wykres gęstości prawdopodobieństwa przypadkowej wielkości. On przedstawia rozkład dyskretnych i ciągłych objawów. Wykres poligonu częstotliwości stanowi linię przerywaną linię łączącą punkty odpowiadające średnim wartościom interwał grupowania (oś X) i częstości okresów (oś y).
4
Aby zbudować składowisko częstotliwości, porządkować dane pierwotne doświadczenia (obserwacji lub procesu), grupuj je w żądanej funkcji, określ przedziały, które zawierają pewien zakres wartości cechy. Zwykle wybierane są równe, co ułatwia przetwarzanie danych. Liczba i wielkość odstępów określone w każdym przypadku indywidualnie i uwzględnia cele doświadczenia (obserwacji), objętość próbki danych, zmiany funkcji obiektu.
5
Sporządź tabelę na podstawie zorganizowanych danych. Wykreślić na papierze milimetrowym układ współrzędnych. Zaznacz na osi poziomej, абсциссе, wartości варьирующегося cechy, a na osi pionowej, łańcucha – częstotliwość jego zmiany. Dane weź ze sporządzonej tabeli.
6
Znajdź punkty przecięcia tych wartości. Połącz kolejno je między sobą. Łamana jest poligon częstotliwości doświadczenia (obserwacji) i odzwierciedla zmiany funkcji obiektu w zadanym przedziale.
7
Ten sposób przetwarzania danych statystyki matematycznej jest szeroko stosowany w socjologii, biologii, medycynie, a także do analizy i badań wielu dziedzin nauki.
Kategoria:
Matematyka