Jak zbudować rozkład normalny

Tak zwana normalna, lub гауссовское, dystrybucja szeroko stosowane w wielu dziedzinach wiedzy i stosowanych badaniach. Wiele parametrów fizycznych, niezależnie od ich natury, podlegają takiego rozkładu. Do budowy rozkładu Gaussa potrzebne dane źródłowe i arkusz papieru.

Jak zbudować rozkład normalny

Instrukcja

1
Wybierz obiekt, który będzie stanowić podstawę budowania krzywej rozkładu normalnego. Dla przykładu można wziąć zbiór losowych parametrów charakteryzujących określoną grupę ludzi, na przykład, mieszkańców jednego miasta. Powiedzmy, że poprzez ankiety okazało się takie cechy jak wzrost, waga, wiek lub poziom dochodów losowo wybranych respondentów.
2
Zanotuj wyniki badań w formie tabeli. Rozbij wszystkich badanych ludzi na grupy, wybierając wartość z zakresu wartości. Na przykład, dla danych charakteryzujących wzrost, można wybrać zakres w wysokości 2 cm, czyli „od 170 do 171 cm włącznie” i tak dalej.
3
Oblicz ilość ludzi w każdym zakresie lub podgrupy, aby określić częstotliwość kontaktu wzrostu respondentów w każdy zakres. Zbliż dane w tabeli.
4
Zbuduj na kartce papieru układ współrzędnych z osiami X i Y. Na osi Y odłóż częstotliwości, a na osi X – zakresy. W rezultacie otrzymasz tzw. wykresu słupkowego, który reprezentuje określony sposób uporządkowany zestaw słupków. Szerokość każdego słupka wynosi 1 cm, a wysokość zależy od częstotliwości, odpowiedniej dla każdego zakresu wzrostu.
5
Dodatkowo rozbić każdy zakres na mniejsze części, рассортировав uczestników sondażu, z dokładnością do milimetra. Zbudowana w taki zweryfikowanych danych wykres będzie bardziej gładka, ale zmniejszy wysokości, ponieważ w mniejszym zakresie liczby wartości będzie mniejszy. Aby przywrócić przejrzystość wykresu, należy zwiększyć skalę osi pionowej dziesięć razy.
6
Połączyć wierzchołki получившихся słupków gładkiej krzywej linii. Jeśli liczba uczestników swojego eksperymentalnego badania było na tyle duże, otrzymasz w wyniku krzywą rozkładu normalnego, kształt przypominający dzwon, a z lewej i prawej gałęzi tej kształty w doskonałej formie są symetryczne względem środka rozrzutu wartości.
logo
Kategoria:
Matematyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.