Jak wybrać katana

Katana jest długi dwuręczny zakrzywiony miecz z jednej ostrej ścianą. Wraz z krótkim mieczem вакидзаси i pomocniczym sztylet tanto zmieścił się w podstawowy zestaw broni japońskich samurajów. Katana była duszą wojownika, klejnotem, pamiątka rodzinna, a nawet filozofią. W dzisiejszych czasach kultura japońska i sztuki walki są bardzo popularne w Rosji, więc samurajskie miecze cieszą się dużą popularnością. Umiejętność poprawnie wybrać katana – to też sztuka, której trzeba się nauczyć.

Jak wybrać katana

Instrukcja

1
Zdecyduj w jakim celu chcesz kupić katanę. Od tego będą zależeć wymiary miecza, zabudowa i nawet materiał.
2
Jeśli miecz potrzebujesz do ćwiczeń, kup боккэн – drewniany układ katany. Боккэн musi wytrzymać silne uderzenia, dlatego wykonany jest z twardych gatunków drewna (buku, dębu, grabu) i jest impregnowany lakierem lub żywicą w celu zwiększenia gęstości. Przy intensywnych treningach miecz będzie trwać 1-2 lata. W Japonii do боккэнам odnoszą się prawie z takim samym szacunkiem, jak do niniejszej катанам.
3
Jeśli wolisz trenować z prawdziwym mieczem, należy zwrócić główną uwagę przy wyborze katany nie wystroju, a wielkości i kształtu. Weź miecz do ręki: utrzymać go powinno być wygodne i przyjemne. Długość katany waha się w granicach od 95 do 120 cm Do tego, aby prawidłowo dobrać długość miecza dla siebie, stań prosto i chwyć go za podstawę ostrza w pobliżu okrągły garda (цубы). Czubek ostrza powinna prawie dotykać podłogi. Długość rękojeści katany (цука) powinna wynosić około trzy swoich pięści (średnio około 30 cm).
4
Kupując broń w prezencie, jako dekoracja wnętrz, pierwszeństwo zestawu z dwóch mieczy katana i вакидзаси) lub trzech (katana, вакидзаси i tanto). To będzie wyglądać bardziej imponująco i bogato. W odróżnieniu od europejskich szabel, kordzików i шпаг, japońskie katany nie są powiesił na ścianie, więc należy kupić specjalną podstawkę.
5
Aby katana zajęła godne miejsce we wnętrzu, zadbaj o akcesoriach. Charakterystyczną cechą самурайских mieczy jest możliwość rozebrać je na części składowe. Ponieważ uchwyt zwykle została wykonana z drewna i обтягивалась skórą lub tkaniną, szybko снашивалась i potrzebowała wymiany. Wybierając katana, należy zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw do jej oprawy (сорои-mono). Zawiera on цубу (гарду), менуки (ozdoby ręki), касира i footy (głowicę i sprzęgło rękojeści)..
6
Pamiętaj o tym, że za самурайским mieczem, jak i żadnej innej broni, trzeba prawidłowo dbać. Należy kupić specjalny zestaw do pielęgnacji katana. Zawiera proszek z kamienia naturalnego do polerowania, ryż papier do czyszczenia, olej do smarowania ostrza, a także мекугицучи – narzędzie do wyjmowania drewnianych gwoździ (мекуги), którymi mocuje się uchwyt.
Należy zwrócić uwagę
Jeśli chcesz kupić katanę w prezencie nie jako przedmiot wnętrza, a do uprawiania sztuk walki, koniecznie przyjdź do sklepu razem z przyszłym właścicielem. Oczywiście, niespodzianki nie będzie, ale tylko sam zawodnik będzie w stanie określić, czy prawidłowa u miecza długość i komfortowo, czy będzie z nim pracować.

logo
Article Categories:
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *