Jak uziemić комбик

Combo wzmacniacz gitarowy (комбик) w przypadku niewłaściwego podłączenia może nasilać nie tylko sygnał z gitary elektrycznej, ale i tło ac. Aby do tego nie doszło, комбик należy albo uziemić, albo uzgodnić z wyjściem impedancji przetwornika.

Jak uziemić комбик

Instrukcja

1
Sprawdź, czy nie jest przyczyną tła niedostateczna filtracja napięcia zasilającego w samym połączeniu wzmacniaczu. Odłącz od niego wszystkie źródła sygnału, należy ustawić regulator głośności w pozycji minimalnej. Jeśli tło nie zniknie przyczyna leży w kondensatorach elektrolitycznych. Ufaj ich wymianę wyłącznie osoby, przyjaciela z przepisami bezpieczeństwa, szczególnie jeśli комбик jest ламповым.
2
Sprawdź gniazdko, do którego można normalnie włączyć wzmacniacz. Wyposażona jest ona bolcem uziemiającym? Jeśli tak, weź neon wskaźnik fazy, znajdź z jego pomocą przewód fazowy, a następnie, trzymając palec od czujnika, połącz ostatni z bolcem uziemiającym jak najkrótszy izolowanym przewodnikiem. Kontrolka powinna się świecić jeszcze jaśniej niż przy dotknięciu czujnika palcem. Jeśli nie to wezwij elektryka i poproś go poprawnie podłączyć przyłącze przewodu ochronnego, a w przypadku jej braku – również zmienić i samego gniazdka. W żadnym wypadku nie należy używać zastępczy wg wymiarów podanych: metalowy przedmiot, wryty w ziemię, chłodnica ogrzewanie, wodociąg, zerowego, a zwłaszcza – rury gazowe.
3
W przypadku, gdy tło nie zniknął, sprawdź, w jaki przedłużką podłączeniu комбик do gniazdka. Nawet jeśli gniazdo jest uziemiona poprawnie, a wtyczka wzmacniacza ma przyłącze przewodu ochronnego, efekt uziemienia zostanie anulowany w przypadku korzystania двухпроводного przedłużacza. Wymień go na trójprzewodowego, albo podłącz urządzenie do gniazdka bezpośrednio. Jeżeli wzmacniacz ma specjalny wkręt do podłączenia uziemienia, a wtyczka jest używany zwykły, wymień ją na inną, wyposażoną bolcem uziemiającym, łącząc śrubę do tego kontaktu ponad długim izolowanym przewodem, niż sam przewód.
4
Jeśli tło nie zniknął nawet po poprawnego uziemienia, za pomocą омметра sprawdź, czy nie ma klifu w kablu. Najczęściej odchodzi kontakt oplotu – jak na wtyczce, jak i gitary. Przywrócić to połączenie. Także zmierzyć oporność przetwornika i powiąż go z impedancja wejściowa комбика podanymi w jego instrukcji obsługi. W razie potrzeby użyj koordynujący transformator.
Należy zwrócić uwagę
Nie dotykać jednocześnie dowolnych dwóch obiektów, potencjały obudów, które nie są wyrównane. Nie wolno pracować pod napięciem.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.