Jak ustalić zachód

Określanie stron świata często stanowi problem dla współczesnego człowieka. Geografii w skali uczono nie wszystko, kompasem korzystać z umieją też nie wszystkie. Nigdy nie zaszkodzi odświeżyć w pamięci użyteczną wiedzę.

Jak ustalić zachód

Instrukcja

1
Kierunek na zachód dowiesz się od razu, jak tylko określić, gdzie znajduje się północ. Jeśli stanąć twarzą na północ, zachód będzie po lewej stronie.
2
Ponadto, kierunek na zachód może określić słońce, kiedy wchodzi. Ono zachodzi dokładnie na zachodzie.
3
Zachód jest przeciwieństwem wschód. Na wschodzie wschodzi słońce.
4
Jeśli jesteś właścicielem urządzeniem z systemem iOS lub Android, to w nich zazwyczaj można znaleźć aplikację „kompas”, który wskaże ci strony świata (nie zbyt dokładnie).
5
Jeśli nagle masz sobie znajdzie zwykły kompas, ułóż ją poziomo, a następnie określ północ, a następnie na zachód. Pomiar nie jest dokładny w życie różnice magnetycznego i geograficznego biegunów, ale dla większości potrzeb powinno wystarczyć.
6
Jeśli rzecz dzieje się w nocy – obserwować gwiazdy. Mało tego, że można ustawić północ na gwieździe Polarnej (Alfa Ursae Minoris), gwiazdy z każdej strony światła poruszają się nieco inaczej: na zachodzie będą się przesuwać od lewej do prawej i z góry na dół (do obserwacji zazwyczaj wystarczy pół godziny).
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.