Jak zrobić wulkan

Erupcja wulkanu – to niebezpieczną i ekscytującą zjawisko. To fascynuje wyobraźnię dzieci i dorosłych. Aby obrazowo wyjaśnić dziecku, co to jest wulkan, można samodzielnie zrobić wulkan w warunkach domowych. I nawet pokazać wybuch.

Jak zrobić wulkan

Trzeba

  • Papier, nożyczki, taśma klejąca lub klej, cyrkiel, linijka,

Instrukcja

1
Najpierw trzeba narysować na kartce papieru za pomocą cyrkla duże koło. Następnie trzeba go wyciąć i zwinąć jak stożek, склеив lub скрепив taśmą. Z innego arkusza papieru trzeba skręcić rurkę, aby stało się ofiarą wulkanu. Rurkę należy również zabezpieczyć, aby nie rozwinęła się. Potem na usta trzeba założyć nasz stożek i wszystko ponownie zamocować.Dalej trzeba wyciąć z papieru szczegół, który będzie oznaczać ląd. Tutaj można dać pole do popisu wyobraźni i wybrać dowolny kształt. Następnie za pomocą taśmy samoprzylepnej lub kleju należy dołączyć nasz wulkan na lądzie, a następnie cały owinąć go taśmą, posmarować klejem i posypać piaskiem, żeby się udało натуральнее. Piasek można wziąć kolorowy. Wtedy można nawet malować wulkan, aby on był całkiem podobny do prawdziwego.
2
Teraz można rozpocząć gotowanie wybuch. Nie bój się, w warunkach domowych to nie zaszkodzi. Co to jest wybuch? To wyrzut gazów i popiołu, a także rozgrzanej lawy. Aby symulować proces erupcji, trzeba wziąć trochę proszku dwuchromian amonu. Wchodzi w skład zestawów typu „Młody chemik”.Następnie należy zbudować z folii mały lejek. zanurzyć ją w usta i wsypać tam w proszku. Po za tym trzeba proszek zapalić zapałkę. Tu i rozpocznie się wybuch. Z krateru będą wyrywać zielone płatki popiołu, będą pokrywać zbocze wulkanu.
3
Aby nadać spektakl większą naturalność, trzeba zadbać o lawie. Bez niej nie może się obejść żaden szanujący się wulkan. Lawa odbywa się po prostu. Trzeba wziąć trochę sody i wymieszać ją w probówce z żywnością barwnikiem lub po prostu sokiem z buraków. Następnie probówkę należy włożyć w usta. W drugiej probówce należy wymieszać wodę, ocet i mydłem. Gdy roztwór ten będzie вылит w usta wulkanu, gdzie znajduje się już probówki z roztworem sody, z otworu wypływa czerwona lawa. Zachwyt otoczenia gwarantowany.
Należy zwrócić uwagę
Na przykładzie tego doświadczenia można powiedzieć dziecku o reakcji chemicznej neutralizacji – zasady współpracy z kwasem.

Porada
Lepiej produkować doświadczenie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, bo nie każdy lubi zapach octu.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.