Jak określić w lesie strony świata

Wybierając się na łono natury, do lasu na jagody lub grzyby, nie zapomnij kompas i mapę. Ale i bez nich nie rozpaczaj i panikować, istnieje wiele ludowych weźmie, za pomocą których można określić strony świata i w ten sposób zorientować.

Jak określić w lesie strony świata

Trzeba

  • – kompas;
  • – zegar.

Instrukcja

1
Jeśli masz kompas, wchodząc w las, skonfiguruj go. Odstąpcie od drogi na 50-100 metrów, odwróć się w stronę, gdzie zamiar wrócić. Kompas lekko potrząsnąć i połóż na dłoni. Ustaw strzałkę kompasu z adnotacją „północ” na tarczy. Spójrz na wartość stopnia danego kierunku. To będzie twoim punktem odniesienia. Gdy zdecydujesz się ruszyć w drogę powrotną, tak samo ustaw strzałkę z północą i odwróć się tam twarzą. Teraz znajdź wektor swojej drogi i ruszaj się tam. Dostosuj swój kurs, od czasu do czasu powtarzając całą procedurę.
2
Przez godzinę można też określić strony świata. Trzymaj je na dłoni, godzinny skieruj strzałkę na słońce. Podziel na pół kąt między cyfrą 1 i kierunku strzałki to kierunek na południe. Odpowiednio, druga strona będzie północnej, ta, co znajduje się na prawą rękę, wschodniej, a po lewej – zachodniej. Zegar należy ustawić według czasu lokalnego.
3
Kieruj się na rośliny w lesie, to swoiste naturalne kompasy. Poszukaj ciemną моховую pasek na pniach drzew – znajduje się od strony północnej. Powstaje dlatego, że kora szybciej wysycha od słońca po południowej stronie, a mech rośnie na przeciwnej, gdzie jest wilgoć. W czasie upałów na pniach świerków i sosen występuje żywica, oczywiście, ją bardziej na południu, gdzie słońce ogrzewa drzewo.
4
Obserwować motyle, po wakacjach składają skrzydła, aby słońce ogrzewa je. Podczas przenoszenia światła, owady też są obracane. Rano złożone skrzydła motyle są skierowane na wschód, w południe – na południe, wieczorem – na zachód.
5
W poszukiwaniu jagód, należy zwrócić uwagę, z której strony pni i małych pagórków owoce są bardziej dojrzałe, i jasny. Będzie to południe. Na полянках – zielonkawy дозревающий бочок jagody wskaże północ. Grzyby i gęsty mech najlepiej rosną z północnej strony.
6
Znajdź leśnej mrowisko. Jego strona południowa jest bardziej płaska, niż północna. Mrówki budują swoje osady w pobliżu drzew od strony południa. Wiosną spróbuj poruszać się po śniegu. On szybciej topnieje na południowej stronie. A oto w rowach, dołach, лощинах śnieg lepiej rozpływa się dokładnie z północy, bo promienie słoneczne nie trafiają na drugą część wgłębień.
7
Na bezchmurnym nocnym niebie określ gwiazdę polarną – ona zawsze nieruchoma i znajduje się na północy w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.