Jak ustalić, gdzie jest północ

Umiejętność określić, gdzie znajduje się północ bez przyrządów, często pomaga podróżnych, zbłąkanych turystów i grzybiarzy. Nikt z nas nie jest wolny od tego, aby nie zgubić się gdzieś, to właśnie tego, że potrafi poruszać się na boki światła uczą się w szkole średniej.

Kompas - urządzenie, które pomaga ludziom poruszać

Instrukcja

1
Najłatwiej poruszać się w kompasie. Urządzenie należy umieścić na płaskiej powierzchni tak, aby strzałka mogła swobodnie wahać. Poczekaj, aż się zatrzyma. Teraz niebieski koniec kompasu wskazuje północ, a czerwony – na południe. Dla ułatwienia określenia innych stron świata delikatnie obrócić kompas, tak aby niebieska strzałka wskazywała na literę N na skali przyrządu.
2
W безоблачную noc na półkuli północnej można zlokalizować północy z pomocą gwiazdy Polarnej. Gwiazda polarna – najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Małej niedźwiedzicy. Znajduje się na końcu „uchwyty” łyżki konstelacji. Aby znaleźć się w gwiazdozbiorze Małej niedźwiedzicy, najłatwiej znaleźć ogromny łyżka Wielkiej niedźwiedzicy, i psychicznie kontynuować prawą stronę łyżki do góry. Można natknąć się bezpośrednio na gwiazdę polarną. Na półkuli południowej w nocy orientują się w gwiazdozbiór krzyż południa, która wskazuje północ swojej górnej gwiazdą z pewnym błędem. Aby bardziej precyzyjnie określić północ, zwracają uwagę na dwie gwiazdki po lewej stronie od Południowego krzyża, na północ leży mniej więcej w środku między nimi.
3
W lesie można poruszać się po муравейникам – jego płaska, strona skierowana na południe. I sami mrowisk znajdują się od strony południowej, od pnia drzewa. Kamienie, pnie, pnie drzew порастают mchem głównie z północnej strony.
4
W górach na południowych stokach rosną bardziej ciepło miłości drzewa, niż na północnych. W naszych szerokościach geograficznych na północnych stokach gór rosną jodła i świerk, a sosny i dęby – na południowej. Gorące lato u iglastych drzew na pniu płynie żywica, ona wyróżnia się na południowej części drzew.
Porada
Sposób wyszukiwania gwiazdy Polarnej graficznie jest wyświetlana na fladze stanu Alaska.

logo
Article Categories:
Przydatne wskazówki

Comments are closed.