Jak ustalić, gdzie jest północ

Umiejętność określić, gdzie znajduje się północ bez przyrządów, często pomaga podróżnych, zbłąkanych turystów i grzybiarzy. Nikt z nas nie jest wolny od tego, aby nie zgubić się gdzieś, to właśnie tego, że potrafi poruszać się na boki światła uczą się w szkole średniej.

Kompas - urządzenie, które pomaga ludziom poruszać

Instrukcja

1
Najłatwiej poruszać się w kompasie. Urządzenie należy umieścić na płaskiej powierzchni tak, aby strzałka mogła swobodnie wahać. Poczekaj, aż się zatrzyma. Teraz niebieski koniec kompasu wskazuje północ, a czerwony – na południe. Dla ułatwienia określenia innych stron świata delikatnie obrócić kompas, tak aby niebieska strzałka wskazywała na literę N na skali przyrządu.
2
W безоблачную noc na półkuli północnej można zlokalizować północy z pomocą gwiazdy Polarnej. Gwiazda polarna – najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Małej niedźwiedzicy. Znajduje się na końcu „uchwyty” łyżki konstelacji. Aby znaleźć się w gwiazdozbiorze Małej niedźwiedzicy, najłatwiej znaleźć ogromny łyżka Wielkiej niedźwiedzicy, i psychicznie kontynuować prawą stronę łyżki do góry. Można natknąć się bezpośrednio na gwiazdę polarną. Na półkuli południowej w nocy orientują się w gwiazdozbiór krzyż południa, która wskazuje północ swojej górnej gwiazdą z pewnym błędem. Aby bardziej precyzyjnie określić północ, zwracają uwagę na dwie gwiazdki po lewej stronie od Południowego krzyża, na północ leży mniej więcej w środku między nimi.
3
W lesie można poruszać się po муравейникам – jego płaska, strona skierowana na południe. I sami mrowisk znajdują się od strony południowej, od pnia drzewa. Kamienie, pnie, pnie drzew порастают mchem głównie z północnej strony.
4
W górach na południowych stokach rosną bardziej ciepło miłości drzewa, niż na północnych. W naszych szerokościach geograficznych na północnych stokach gór rosną jodła i świerk, a sosny i dęby – na południowej. Gorące lato u iglastych drzew na pniu płynie żywica, ona wyróżnia się na południowej części drzew.
Porada
Sposób wyszukiwania gwiazdy Polarnej graficznie jest wyświetlana na fladze stanu Alaska.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.