Jak poruszać się po gwieździe polarnej

Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie może obejść się bez umiejętności orientacji w terenie. W przypadku braku mapy i kompasu nieocenioną pomoc może przynieść znajomość sposobu orientacji na gwiazdy Polarnej.

Jak poruszać się po gwieździe polarnej

Instrukcja

1
Należy zwrócić uwagę na to, że poprawną orientację w terenie oznacza precyzyjne określenie kierunków stron świata i swojego miejsca zamieszkania. Do tego zazwyczaj najpierw znaleźć kierunek na północ i południe. Mając kartę lub kompas, aby to zrobić nie jest trudno. Ale w przypadku braku tych środków jest najlepszym sposobem jest orientacja na gwieździe Polarnej.
2
Spójrz na jej jasne światło – najstarsza astronomiczny punkt orientacyjny. Znajduje się tak blisko bieguna Północnego, wskazuje na Północ, z małym błędem, który podczas nawigowania można pominąć. Gwiazda polarna jest obecny na niebie zawsze, niezależnie od pory dnia i roku. Można ją obserwować, będąc w dowolnym miejscu na półkuli Północnej. Ciekawe, że promieniowanie gwiazdy Polarnej ma silny pozytywny wpływ na planetę. Około w 2102 roku będzie znajdować się bezpośrednio nad osią Ziemi.
3
Aby znaleźć gwiazdę polarną, znajdź albo znajdują się w pobliżu, i odpowiednio różnią się rozmiarami. Gwiazda polarna jest ostatnim i najjaśniejszą gwiazdą ogona Małej niedźwiedzicy. Ale często na niebie określają duża łyżka z siedmiu dość jasnych gwiazd, a następnie, podkreślając wzrokiem dwie skrajne prawe gwiazdy łyżki, psychicznie prowadzą linię około pięć razy dłuższe bezpośrednio do gwiazdy Polarnej. Patrząc na nią, będziesz poruszać się dokładnie w kierunku północnym. Za tobą pozostanie południe, po prawej – wschód, i, odpowiednio, w lewo – na zachód.
4
Należy pamiętać, że ten sposób orientacji w terenie nie jest uniwersalny. Go nie używają, będąc na wysokich szerokościach północnych, gdyż gwiazda Polarna znajduje się bardzo wysoko; a także na półkuli Południowej, w tropikach to wiosna konstelacja.
5
Należy zwrócić uwagę sezonowe zmiany położenia Wielkiej Niedźwiedzicy w stosunku do horyzontu, a w ciągu roku i w ciągu doby. Jesienią, będąc w środku pasa, w celu znalezienia gwiazdy Polarnej lepiej korzystać z gwiazdozbiór Kasjopei. Ono usunięte od gwiazdy Polarnej w przybliżeniu w tej samej odległości, co i Wielka Niedźwiedzica. Składające się z pięciu jasnych gwiazd konstelacji przypomina размашистую literę „M” na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Jeśli psychicznie spędzić prostą prostopadłą przechodzącą z średniej dolnej gwiazdy w stosunku do środku litery „M”, to zobaczysz gwiazdę polarną.
logo
Article Categories:
Przydatne wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *