Jak ustalić kibla bez kompasu

Podczas modlitwy ważne jest właściwe położenie muzułmanina. On musi być, z twarzą zwróconą w kierunku qiblah, czyli miasta Mekka. Ale jak być w tej sytuacji, jeśli dokładny kierunek, w którym znajduje się Mekka, nieznany, a kompasu przy sobie nie ma? W tej sytuacji pomogą alternatywne metody określania kierunku.

Jak ustalić kibla bez kompasu

Trzeba

  • – komputer;
  • – dostęp do internetu;
  • – mapa geograficzna.

Instrukcja

1
Określ kierunek qibla w meczecie. W tym budynku znajduje się nisza, zwana михрабом. Z niej imam prowadzi modlitwę. Według religijnych zasad, meczet строиласт w taki sposób, aby człowieka, który do tej niszy, modlił się w kierunku qiblah.
2
Jeśli w pobliżu nie ma meczetu, skorzystaj z definicją qibla z punktu widzenia geografii. Weź mapę, znajdź swoje miasto i Mekki (znajduje się ona na terenie dzisiejszej Arabii Saudyjskiej). Określ, w jakim kierunku geograficznym znajduje się Mekka od ciebie. Następnie trzeba będzie znaleźć odpowiednią stronę światła. Aby to zrobić, użyj naturalnymi metodami. W południe, jeśli wybierzecie się do słońca lewym bokiem, to będziesz oglądać twarzą na południe, plecami – na północ, a prawą stronę – na zachód. W nocy kieruj się na gwiazdy. Na półkuli północnej pomoże gwiazda Polarna. Ona jest w ogonie konstelacji, zwanego Małym Niedźwiedziem, mającego kształt łyżki. Gwiazda polarna zawsze wskazuje północ.
3
Zapytaj o kierunku qibla u lokalnego muzułmanina, godne zaufania. W tym przypadku, nawet jeśli popełni błąd, to nie będzie traktowane jako naruszenie kanonu religijnego.
4
Należy użyć do określenia kierunku, w jednym z witryn internetowych, na przykład, może pomóc taka zasobów internetu – http://www.qiblalocator.com/ Kliknij na nim swoje miasto, i będziesz mógł zobaczyć, w jakim kierunku trzeba się modlić.
5
Jeśli, pomimo tych zaleceń, można nadal masz wątpliwości co do kierunku, udaj się w modlitwę nie jeden raz, a cztery – na wszystkich stronach świata. W tym przypadku można mieć nadzieję, że nie naruszył religijny kanon.
Porada
Szczególne warunki istnieją w komisji modlitwy z poruszającego się pojazdu. W tym przypadku najlepiej jest wykonywać ją w trakcie jazdy, tak jak przestrzegać innych dokładny kierunek będzie trudne.

logo
Kategoria:
Religia

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.