Jak wyznać dziecku

Spowiedź – jedno z najważniejszych chrześcijańskich obrzędów, w którym wierzący w szczerym żalu jest oczyszczony ze swoich grzechów. Dzieci do niego dopuszczają zwykle od siedmiu lat, ponieważ uważa się, że w tym wieku zaczynają widzieć różnicę dobrych i złych uczynków. U dzieci spowiedzi ma swoje własne cechy. Księża mówią, że w takim wieku to raczej duszpasterstwo, kierunek na właściwą drogę, niż w rzeczywistości pokuta.

Jak wyznać dziecku

Trzeba

  • – Biblia Dla Dzieci.

Instrukcja

1
Zacznij gotować dziecka od najwcześniejszych lat. Do tego staraj się wraz regularnie uczęszczać do kościoła, причащайте go, rozmawiać o Bogu, czytaj plac Biblię. Jeśli dziecko będzie zobaczyć, jak rodzice przygotowują się do spowiedzi, on sam już wcześniej będzie skonfigurowany na to sakrament. Będzie wiedział, że pewnego dnia i on sam weźmie w nim udział.
2
Wyjaśnij dziecku sens sakramentu. Skup się na tym, że nie jest to tylko wyliczenie złych czynów, a przede wszystkim ich świadomość. Co jest ważne nie tylko opowiadać o tych czynach, ale i podjąć decyzję, że nigdy więcej ich nie powtarzać, i starać się ze wszystkich sił to wykonać. Powiedz, że podczas spowiedzi będzie stanąć przed Panem, a ksiądz wyznaczony przez Boga świadek pokuty i jego duchowy przewodnik.
3
Do pierwszej spowiedzi trzeba przygotować się szczególnie. Pożądane jest, aby po raz pierwszy nie robić to podczas Niedzielnej Liturgii, gdy wyznaje dużą liczbę ludzi. Umów się na spotkanie z батюшкой i przyjdź z dzieckiem w wyznaczonym czasie. Tak dziecko będzie o wiele łatwiej się skupić i skoncentrować się na rzeczach ważnych.
4
Z góry wyjaśnij rytualnego stronie sakramentu, aby dziecko nie zawstydzić od tego, że nie wie, jak należy się zachować. Ostrzegam, że jeśli chce komunii po spowiedzi, trzeba prosić o błogosławieństwo u ojca po zakończeniu obrzędów.
5
Nigdy nic nie narzucić i nie podawaj dziecku. Niedopuszczalna taka forma spowiedzi, gdy ktoś z krewnych po prostu dyktuje lista grzechów, które następnie trzeba wymienić księdza. Możliwa jest tylko delikatna rozmowa, która pomoże dziecku myśleć w dobrym kierunku. Ale podjąć decyzję o tym, w co żałować, powinien samodzielnie. I w żadnym wypadku nie выпытывайте po spowiedzi szczegóły. Tajemnica jej tak nienaruszalne, jak i dla dorosłych.
6
Nie zmuszaj dziecka iść do spowiedzi, jeśli on tego nie chce. Tak, można go tylko odwrócić się od kościoła na zawsze. Staraj się w rozmowach i własnym przykładem obudzić w nim chęć uczestniczenia w sakramentach. Rozmawiając z dzieckiem, nie należy używać wyłącznie negatywne przykłady. Nie запугивайте jego przerażającymi konsekwencjami. Postaraj się zrobić tak, aby już w młodym wieku stało się jasne, że żyć z czystym sumieniem – to wielkie szczęście, i że spowiedź to nie jest bolesnym obowiązkiem, a radość z pojednania z Bogiem.
Porada
Zazwyczaj we wszystkich źródłach wskazują wiek do pierwszej spowiedzi – siedem lat. Jednak, przede wszystkim, trzeba patrzeć na rozwój dziecka. W rzeczywistości, wiek może się różnić dość mocno.

logo
Article Categories:
Religia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *