Jak umyć chłodnicy

System chłodzenia pojazdu musi chronić silnik przed przegrzaniem. Znacząco wpływa na jej działanie brudny radiator samochodu. Należy go od czasu do czasu umyć.

Jak umyć chłodnicy

Trzeba

  • Płyn chłodzący, płyn do płukania chłodnicy, miskę lub wiadro, węże, opaski, pędzelek z miękkim włosiem, woda, rękawice gumowe, okulary ochronne, zbiorniki na brudną przeciw zamarzaniu, szmaty, klucze, wkrętaki.

Instrukcja

1
Ostudzić silnik samochodu.
2
Zamocować maskę samochodu. Załóż rękawice i okulary. Umyj osłonę chłodnicy za pomocą pędzelka i wody z mydłem. Polejcie ją wodą z węża. Dobrze zmywa zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Spróbuj przepłukać strumieniem wody i miodu chłodniej. Nie należy używać agresywnych środków chemicznych.
3
Sprawdź stan pokrywy chłodnicy. Aby utrzymać roztwory wewnątrz systemu chłodzenia, to musi być dobre sobie, nie mieć rdzy. W razie potrzeby wymienić pokrywę, podnosząc nowej ciśnienie w układzie chłodzenia silnika.
4
Sprawdzić węże chłodnicy do chłodzenia i ich mocowania. Jeśli okaże się pęknięcia i nieszczelności, słabe opaski, kup nowe. Podczas płukania chłodnicy wymień oba węże, nawet w przypadku, gdy szczelność uszkodzony tylko jeden.
5
Podstawiając pod zawór chłodnicy wiadro lub miskę. Nie spuścić roztwory na ziemię – ciecz toksyczna. Użyj pojemnik, który nie stosuje się do produktów spożywczych.
6
Spuścić ciecz chłodzącą. Spójrz na kolor przeciw zamarzaniu. Jeśli nie ma w nim kamienia i rdzy, umyć chłodnica nie jest wymagane.
7
Przepłukać chłodnicę. Zamknij zawór spustowy. Wypełnij chłodnicy czystą wodą, najlepiej destylowaną. Uruchom silnik na kilka minut. Промывочную wodę wlać do miski lub wiadra. Powtórz ten proces tyle razy, ile potrzeba, aby woda na wyjściu jest czyste.
8
Jeśli radiator jest mocno zabrudzony, należy dodać do wody specjalny środek do płukania. Uruchom silnik. Daj mu popracować 15-20 minut, aby preparat do płukania układu odbył się w całym układzie chłodzenia. Spuścić płyn. Przepłukać chłodnicę nie mniej niż 5 razy, aby uniknąć negatywnych skutków oddziaływania substancji chemicznej.
9
Zakończyć płukanie chłodnicy. Wlać do niego ciecz chłodzącą w wymaganej ilości.
10
Uruchom silnik na około 15 minut, nie zamykając osłonę chłodnicy, aby ciśnienie zbyt mocno nie uległa poprawie. Włącz na maksymalną moc ogrzewania wnętrza. Kiedy płyn chłodzący odbędzie się w całym układzie chłodzenia powietrza korki z niej wyjdą same. Uzupełnić ciecz chłodzącą do żądanego poziomu.
11
Zamknij pokrywę chłodnicy. Delikatnie! Płyn chłodzący już разогрелась.
12
Sprawdź wszystkie połączenia, które można zmienić, na szczelność.
13
Jeśli masz wątpliwości, że taka praca ci na ramieniu, skontaktuj się w warsztacie samochodowym.
Należy zwrócić uwagę
Gorące roztwory w układzie chłodzenia znajduje się pod wysokim ciśnieniem. Korek chłodnicy lub zbiornika expander robić niebezpieczne. Umyć na zewnątrz ciepłe chłodnica zimną wodą też źle. Zbyt duże wahania temperatury powodują pękanie.
Delikatnie wlać stary roztwory do pojemnika. Jest substancją toksyczną, wyrzucaj go do zwykłego kosza nie można. Zabierz roztwory do recyklingu.

Porada
Najczęściej w chłodnicy samochodu mieści się 8-10 l.
Myj радиаторную kratkę częściej, przez kolejne 20 tysięcy km.
Przepłukać samochodowy chłodnica co dwa lata.

logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.