Jak rozpoznać nuty

Dobór utworów na słuch – jedną z wielu umiejętności, które powinien posiadać muzyk. Nauka tej umiejętności odbywa się na lekcjach kształcenia słuchu i teorii muzyki. Dzięki rozwojowi słuchu i analitycznego myślenia na tych zajęciach muzyk może łatwo rozpoznać nuty dzieła – poszczególne partie lub ogólną harmonię.

Jak rozpoznać nuty

Trzeba

  • – poradnik ЭТМ;
  • – świadczenia z kształcenia słuchu;
  • – zbiory dyktand w 1, 2, 3, 4 głosy;
  • – nagrania nut.

Instrukcja

1
Śpiewajcie gamma w różnej kolejności. Przeczytaj cały kuarto-квинтовый koło i wszystkie odmiany tonacji: naturalne, harmoniczne, melodyczne, ludowe sposoby. Każdy gamę śpiewać w wygodnym oktawie. Nazywając znaki chromatyczne.
2
Naucz się śpiewać interwały w мелодическом i harmonicznych lokalizacji (kolejno lub jednocześnie). W przypadku drugiej opcji zaproś przyjaciela-muzyka, który będzie śpiewa drugi głos. Szczególnie przydatne do tego chorały Bacha i ćwiczenia zawarte w podręcznikach do kształcenia słuchu (w szczególności, zasiłek Ладухина).
3
Poproś znajomego użyte ci dyktanda. Zacznij od prostych одноголосных: melodia wykonywana na fortepian, a starasz się odgadnąć, zwracając się do instrumentu plecami. Nie grzebać palcem w niebo. Po kilku zajęć z teorii muzyki i śpiewie solfege już nauczyli się określać stopnie gamy. Dzwonki też próbować znaleźć тонику, grawitacja do niej, odległość od niej do granej nuty.
4
Stopniowo starajcie sie komplikowac zewnetrzne zadanie, zwiększając ilość taktów w dyktandzie od 4 do 12-16. W miarę rozwoju słuchu starajcie sie komplikowac zewnetrzne rytmiczny wzór, dodaj хроматизмы. Podaj dyktando i сверив z oryginałem, zaśpiewaj go.
5
Rozwój nie tylko słuch melodyczny (na одноголосных диктантах). Stopniowo włączać do zajęcia dwóch – i трехголосные dyktanda. Mała podpowiedź: w многоголосных ćwiczeniach najpierw nagrywać nie górny i dolny głos. Średnie i wysokie idą śladem. Po nagraniu również śpiewać dyktanda.
6
Graj w swoje ulubione piosenki. Spróbuj nagrać je w taki sam sposób, jak dyktanda: wiele razy powtarzać, a następnie nagrywać bas, a potem akordów i melodii. Nawiasem mówiąc, w tej sprawie masz więcej swobody, niż w dyktandzie: nieważne, ile razy można stracić utwór. Ponadto, można sprawdzić swoje domysły, grając nuty na instrumencie (gitara lub fortepian).
logo
Kategoria:
Muzyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.