Jak zrozumieć nuty

Naukowcy nie są pewni, czy pojawił się muzyka do mowy lub jednocześnie z nią. W tym, że muzyka jest uniwersalnym językiem emocji, zrozumiały dla każdego mowy i języka, nie ma wątpliwości.
Nuty i tabulatury – graficzny odpowiednik muzyki. W odróżnieniu od brzmiące utwory, napisane jest jasne nie wszystkich, a tylko niewiele najmniejsze biegłym w muzycznej czytać i pisać.

Muzyka to uniwersalny język emocji

Trzeba

  • Poradnik solfege za pierwsza klasa;
  • Fortepian i syntezator.

Instrukcja

1
Analiza нотного tekstu najlepiej zacząć nie z samych nut, a od znaku stojącego na początku każdej pięciolinii (wiersz z pięcioma linijkami). To jest klucz. Najbardziej popularne klucze – to klucz wiolinowy (zaczyna się przechwalać od spirali wokół drugi na dole miarki) i basu (podobny do nawiasem zamykającym, z prawej rysują dwa punkty).

Klucz wiolinowy pokazuje położenie nuty „sól” pierwszej oktawy – druga linijka od dołu (bezpośrednio na linii, jak koralik na sznurku). Na fortepianie lub pianinie ta nuta jest około środku klawiatury. Znajdź trzy sąsiadujące czarne klawisze, pomiędzy lewym i środkowym znajduje się biała. To jest nuta „sol”.

Klucz basowy wskazuje położenie nuty „f” małej oktawy. Znajdź trzy czarnych klawiszy lewo pierwszej oktawy (w lewo postanowienia sól pierwszej oktawy). Po lewej stronie od trójki biały klawisz – to jest „f”.

2
Znajdź w podręczniku gamę c-dur (na początku linii musi stać klucz wiolinowy). Zaczyna z nuty na pierwszej przyrostowej (na dole) składzie, czyli z nuty „do”. Na klawiaturze to biały klawisz na lewo od dwóch czarnych, dokładnie w połowie drogi narzędzia. Zagraj jej.
Nuta „d” znajduje się pod pierwszą linijką нотоносца. Na klawiaturze to następna biały klawisz.

Dalej w nagraniu nuty idą z rzędu: na składzie, między linijkami. Na klawiaturze gamma składa się z kolejnych białych klawiszy. Graj prawą ręką całą gamę w górę od „do” pierwszej oktawy, aż do drugiego, nazywając siebie (a najlepiej пропевая) każdą nutę. Następnie z powrotem.

Jak zrozumieć nuty
3
Nuty „do” małej oktawy basu w kluczyku będzie znajdować się pomiędzy drugim i trzecim linijkami. Re – w trzeciej linijce, dalej z rzędu. Mała oktawa jest trochę na lewo od pierwszej, „do” – po lewej stronie od dwóch czarnych klawiszy. Zagraj gamę lewą ręką z nazwami nut, najpierw w górę, potem w dół.
4
Zazwyczaj po klucza na нотоносце się pisze prosty ułamek: trzy czwarte, cztery ćwiartki, inne. Licznik taka ułamki oznacza ilość miar w takcie, a mianownik – czas trwania (tymczasowy długość każdej części. Jak tylko rytm jest wypełniona odpowiednią ilość udziałów, umieścić taktowania kreska pionowa linia.
5
Tam mogą znajdować się znaki chromatyczne. Pierwszy krzyżyk – wygląda jak znak „kratka” na telefonie komórkowym. To oznacza podwyższenie dźwięku o pół tonu (powiedzmy, „f” jest po lewej stronie od trzech czarnych klawiszy, a „fis” – lewa z trzech czarnych klawiszy). Dur podobny do ameryki łacińskiej „b” i oznacza obniżenie o pół tonu. Бекар podobny w kształcie czworoboku z wystającymi w górę i w dół strony i oznacza zniesienie krzyżyka lub бемоля.
logo
Article Categories:
Muzyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *