Jak pozbyć się strachu przed przełożonymi

Strach przed władzą – to, niestety, dość powszechne zjawisko. Często liderzy starają się wywołać to uczucie u podwładnych, ponieważ pracownik, który nie śmie nawet słowa powiedzieć swojemu szefowi, łatwiej prowadzić. Jeśli jednak pracownik nie będzie w stanie poradzić sobie ze swoim strachem, jego psychika może być złamana.

Jak pozbyć się strachu przed przełożonymi

Instrukcja

1
Określ przyczynę swojego strachu. Może ich być kilka: niska samoocena, strach przed popełnieniem błędu i być karane, kompulsywne dążenie utrzymać się w miejscu pracy w co by to nie było, przekonanie pracownika, że jest źle radzi sobie ze swoją pracą, a także ciśnienie i celowe znęcanie się ze strony przełożonych. Zdając sobie sprawę, skąd wziął się strach, będziesz w stanie z nim sobie poradzić.
2
Jeśli masz niskie poczucie własnej wartości – spróbuj ją zwiększyć. Regularnie przypominaj sobie o swoich sukcesach i osiągnięciach, przewiń w głowie sytuacje, w których zachowywał się bardzo dobrze i byli w stanie poradzić sobie z trudną sprawą. Chwalcie się, акцентируйте uwagę na zaletach, a nie wadach. Jeśli dowartościować samodzielnie nie działa – zwróć się do psychologa.
3
Przestań bać się błędów i naucz się odróżniać banalne momenty robocze od bardzo trudnych sytuacji. Ludzie nie są idealni i popełniają błędy absolutnie wszystko. Ten, kto nic nie robi, też popełnia błąd, ponieważ z powodu braku aktywności marnuje doskonałe szanse i niszczy swoje życie. Nie bój się działać. Jeśli popełnicie błąd, który można naprawić – jeszcze nawet się nie myli, więc nie bój się, że szef zwolni cię za jakąś drobną uczynek. Przestań się trząść ze strachu za każdym razem, gdy szef wzywa cię do swojego gabinetu, i wtedy będziesz w stanie efektywnie pracować i osiągać lepsze wyniki.
4
Zrozum, że szef to nie Bóg. To taki sam pracownik, po prostu obdarzony dużymi uprawnieniami. Ponadto, poza biurem on już nie rządzi, a zwykły człowiek, w niczym nie jest lepszy od ciebie. Wyobraź sobie swojego przełożonego na rybach, w domu, na pikniku lub жующим popcorn w kinie. Doznamy jego boskiego blasku, wytłumacz sobie, że w rzeczywistości tego człowieka warto bać się nie więcej niż konduktora w autobusie lub sprzedawcy w sklepie.
5
Przestańcie bać się zwolnienia i kurczowo trzymać się za swoje miejsce. Nie pozwól sobie myśleć, że jesteś – nie więcej niż śrubkę w skomplikowanym mechanizmie, który łatwo zastąpić innym elementem. Jeśli twój strach zrodzony tyranią przełożonych – albo bądź bardziej pewny siebie i nie dawać możliwości obrażać i poniżać ciebie, albo zmień pracę.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.