Czujnik Halla reaguje na pole magnetyczne. Po jego pojawieniu się wyrabia albo dyskretne lub analogowe. W drugim przypadku, co do wielkości tego sygnału można określić natężenie pola.
Instrukcja
1
Oznaczenie czujnika znajdź na niego referencyjny kartkę (tak zwany даташит, od ang. data sheet – kartkę z danymi). W nim zaznaczono rozmieszczenie wyprowadzeń urządzenia i napięcie jego zasilania. U czujnika Halla mogą być cztery (plus, minus i weekend ściany kryształu) lub trzy wyjścia (jedna ze ścian kryształu jest połączony z minusem, a sygnał wyjściowy może być wewnątrz obudowy zwiększenia traktowaniu компаратором).
2
Podłącz do wyjścia czujnika woltomierz, zgodnie z oznaczeniem biegunów. Podłącz zasilanie, również z zachowaniem biegunowości i określony w даташите napięcie. Woltomierz w zależności od rodzaju elementu, powinien pokazywać albo zero, albo napięcie zbliżone do питающему.
3
Powoli doprowadzić do czujnika Halla magnes. Obserwować reakcję woltomierza: napięcie powinno się zmieniać albo płynnie, w miarę zbliżeniu magnesu, albo, po osiągnięciu natężenia pola magnetycznego określonego progu, nagle. W pierwszym przypadku czujnik jest analogowym, w drugim – dyskretny (cyfrowy).
4
Sposób włączenia czujnika w schemat, w ramach której będzie pracować, zależy od jego rodzaju i przeznaczenia konstrukcji w całości. Jeśli potrzebny jest sygnał przeciwnego znaku, należy podłączyć do odpowiedniego punktu schematu analogowego czujnika poprzez odwracanie wzmacniacz, a dyskretny – przez falownik. W razie potrzeby czujnik analogowy można przekształcić w dyskretny za pomocą komparator lub wyzwalacza Шмитта (jeśli wymagane histereza). Jeśli chcesz włączyć analogowy czujnik w dyskretny z jednoczesnym inwersją, falownik po komparator lub wyzwalacza Шмитта jest znacznie wygodniejsze, niż odwracanie wzmacniacz do niego.
5
Szczególnie wygodnie podłączać czujniki Halla do микроконтроллеру. Może on przejąć funkcję odwracania, a jeśli w nim jest przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC), to i dekodowania sygnałów analogowych.
Kategoria:
Więcej