Jak obsługiwać atlas

To jeden z najbardziej spektakularnych i jednocześnie trudnych w obróbce materiałów – to atlas. Trudno jest wyciąć, bo on wślizguje się i перекашивается, trudno szyć, więc jak łatwo tworzy dokręcania, których nie można wyeliminować, krawędzi stale wyszczerbione, a szczegóły starają się rozciągnąć. Aby pięknie szyć, trzeba nauczyć się poprawnie obsługiwać atlas.

Jak obsługiwać atlas

Trzeba

  • – stary koc lub narzuta;
  • – szpilki;
  • – żelatyna;
  • – świeca lub zapalniczka;
  • – флизелиновая taśma (pajęczyna);
  • – bias wiążące, wstążka satynowa.

Instrukcja

1
Przed rozpoczęciem cięcia tkaniny satynowej, rozłóż na stole stary koc lub narzuta. Następnie na wierzchu rozłóż tkaninę satynową, zwracając uwagę, aby krawędź szła równo i pokrywa się z krawędzią stołu lub koce. Pin отрез pinami w kilku miejscach, a następnie od góry pin wzór. Mydłem lub kredą narysować kontury części (można i ołówkiem, ale należy pamiętać, że z niektórych gatunków atlasu go będzie bardzo trudno wyprać). Skracanie bardzo delikatnie, najlepiej przy tym nie odpiąć szpilki.
2
Tkanina nie крошилась podczas szycia, praca krawędzi roztworem żelatyny (z wyjątkiem białego atłasu) lub w momencie rzucenia przypala ogniem (za pomocą zapalniczki lub świece). Należy pamiętać, że środki te nie mogą być stałe, oni pomogą tylko na czas szycia.
3
Aby krawędź pozostał silny długo, przyklej na krawędzi флизелиновую taśmę, należy do tego użyć tkankowe lub dziewiarskich delikatne pajęczyny. Szczególnie niezbędna jest taki środek, jeśli atlas nie jest bardzo dobrej jakości, a przy próbie rozdzielenia udziałowe nici, widoczna szczelina. W takim przypadku przyklej taśmę tak, aby ona na 1-2 mm nakładał się na szew.
4
Przyszywanie części można podwójnym „szew francuski”: sew najpierw na pierwszej stronie, delikatnie trim krawędź (zazwyczaj nie więcej niż 5 mm), a następnie wykręć i przeszyj po raz kolejny już, jak być powinno – po niewłaściwej stronie, tak, aby bez leczenia krawędzi znalazł się wewnątrz.
5
Przyszyć dwie części z atlasu należy tak, aby nie przerodziły się, ale w tym samym czasie nie перетягивались, do tego przed maszynowym szwem podlać je ręcznie, można nawet skośnym szwem (aby tkanina nie było możliwości zbierać się na sznurku).
6
Krawędzie z atlasu taktuje satynową tasiemką, ukośne bake lub ukryte szwu na krawędzi. Jeśli zdecydujesz się po prostu zagiąć brzeg, należy bardzo uważać, szczególnie, jeśli выкроено na ukos. Najpierw wchodzisz na krawędzi w jednej warstwie, podlać i прогладьте. Następnie ukryj krawędzi do środka i szyta (ręcznie lub na maszynie), przy czym należy pamiętać, że cienkie rodzaju atlasu bardzo wrażliwe do prasowania, i проглаживание może wyprowadzić na przód wszystkie wady spoiny.
Porada
Uszyć z tkaniny satynowej należy tylko bardzo cienkimi i ostrymi igłami, aby nie powstały dokręcania.

logo
Article Categories:
Rękodzieło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *