Przy rozwiązywaniu zadań z geometrii przypada obliczanie powierzchni i objętości figur. Jeśli zrobić w dowolnym kształcie przekroju, posiadając informacje o opcjach najniższej kształty, można znaleźć i powierzchni tego przekroju. Do tego trzeba znać specjalne formuły i posiadać przestrzennego myślenia.
Trzeba
- Linijka, ołówek, gumka.
Instrukcja
1
Piłka jest szczególnym przypadkiem najprostszej objętości figury. Przez niego można przeprowadzić nieskończoną ilość przekrojów, a każde z nich okaże się dookoła. To się dzieje niezależnie od tego, jak blisko przekrój znajduje się do środka kuli. Obliczyć pole otrzymanego przekroju najprościej w tym przypadku, jeśli jest przeprowadzone dokładnie przez środek kuli, którego promień jest znany. W takim przypadku powierzchnia przekroju jest równa:S=?R^2.
2
Inną postacią, powierzchnia przekroju którym chcesz znaleźć w zadaniach z geometrii, jest prostopadłościan. Ma żebra i ściany. Poza nazywa się jedna z płaszczyzn prostopadłościanu (sześcianu), a żebrem – strona. Prostopadłościan, którego krawędzie i ściany są równe, nazywa się sześcianem. Wszystkie przekroju kuba – kwadraty. Wiedząc to właściwość, oblicz pole przekroju kwadrat:S=a^2, gdzie a – krawędź sześcianu i strona przekroju.
3
Jeśli w warunkach zadania znajduje się zwykły prostopadłościan, którego wszystkie ściany są różne, przekrój może być jak z kwadratem i prostokątem z różnymi stronami. Przekrój przeprowadzone równolegle dwóch kwadratowym ścian, jest kwadratem, a przekrój przeprowadzone równolegle dwóch prostokątnym – prostokątem. Jeśli przekrój przechodzi przez przekątnej prostopadłościanu, ono także jest prostokątem.
4
mnożenia przekątną dolnej podstawy na wysokość prostopadłościanu:S=d*h, gdzie d – długość przekątnej podstawy, h – wysokość podstawy.
5
Stożek – jedna z tych figur obrotu przekroju, które mogą mieć różną formę. Jeśli wyciąć stożek równolegle do podłoża, o przekroju będzie koło, a jeśli spędzić przekrój równolegle na pół przez wierzchołek stożka, będzie trójkąt. W innych przypadkach wycięciach będą trapezowe kształty.Jeśli przekrój jest koło, oblicza jego powierzchnia według następującego wzoru:S=?R^2.Powierzchnia przekroju, stanowiącej trójkąt, równa iloczynowi połowy podstawy na wysokości:S=1/2f*h , gdzie f – podstawy trójkąta h – wysokość trójkąta.
Kategoria:
Matematyka