Jak znaleźć przekątna przekroju osiowego walca

Cylinder jest ciało, ograniczony cylindrycznych powierzchni z podstawą w kształcie koła. Figura ta powstaje przez obrót prostokąta wokół własnej osi. Przekrój osiowy jest przekrój, przechodząc przez cylindryczny oś, jest to prostokąt o bokach równych wysokości cylindra i średnicy jego podstawy.

Jak znaleźć przekątna przekroju osiowego walca

Instrukcja

1
Warunki zadania w pomieszczeniach przekątnej przekroju osiowego walca mogą być różne. Należy uważnie zapoznać się z treścią zadania, zaznacz znane dane.
2
Promień podstawy i wysokość цилиндраЕсли w twoim zadaniu znane są takie wskaźniki, jak promień cylindra i jego wysokość, to na podstawie tego, znajdź długość przekątnej. Ponieważ przekrój osiowy jest prostokątem o bokach, które są równe wysokości cylindra i średnicy podstawy, to przekątna przekroju – jest гипотенуза prostokątnych trójkątów, tworzących przekrój osiowy. Катетами w tym przypadku występują promień podstawy i wysokość walca. Pitagoras (c2 = a2 + b2) znajdź długość przekątnej przekroju osiowego:D = v?(4R?^2+H^2), gdzie D – długość przekątnej przekroju osiowego walca R – promień podstawy, H – wysokość walca.
3
Średnica podstawy i wysokość цилиндраЕсли w zadaniu średnica i wysokość walca jest równa, to przed tobą osiowe przekrój w kształcie kwadratu, jedyna różnica to warunki od poprzedniego w tym, że trzeba podzielić na 2 średnica podstawy. Dalej postępować według twierdzenia Pitagorasa, jak i po rozwiązaniu poprzedniego zadania.
4
Wysokość i powierzchnia całkowitej powierzchni цилиндраПрочитайте uważnie treść zadania, przy znanej wysokości i placu muszą być podane dane ukryte, na przykład zastrzeżenie, że wysokość jest większy od promienia podstawy 8 cm W takim razie znajdź promień z określonej powierzchni, a następnie za pomocą promienia oblicz wysokość, dalej Pitagoras – średnica przekroju osiowego:Sp = 2?RH+2?R^2 , gdzie Sp – powierzchnia całkowitej powierzchni cylindra.Stąd wyprowadzić formułę znalezienia lotu przez plac całkowitej powierzchni cylindra, pamiętaj, że przy tym założeniu H = 8R.H = (Sp – 2?R^2) / 2?R.
Porada
Przedstawiając rysunek na papierze, staraj się używać jak najwięcej powierzchni arkusza dla obrazu cylindra. Im bardziej wyraziste i powiększ rysunek, tym będzie się przedstawiać rozwiązanie zadania.

logo
Article Categories:
Matematyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *