Jak nauczyć się szybkiego czytania

Wśród strumieni informacji, którymi przepełniony współczesny świat, techniki szybkiego czytania staje się bardzo wygodne umiejętności. To daje możliwość, aby szybko opanować materiał przed egzaminem, w krótkim czasie przygotować się do konferencji, tak i po prostu uczyć się nowego i doskonalić swój umysł.

Jak nauczyć się szybkiego czytania

Trzeba

  • Książki, komputer.

Instrukcja

1
Czytaj powoli. Zwiększenie prędkości nie powinny niekorzystnie wpływać na zrozumieniu tego, co przeczytaliście. Nauczyć się szybkiego czytania nie jest możliwe, jeśli człowiek nie nauczył się robić to powoli i starannie. Czytaj uważnie, bez pośpiechu, z przyjemnością, nie odrywając obcych myśli.
2
Czytaj bez regresji. Kiedy człowiek czyta nieuważnie, musi to przebiegać oczami przeczytane, wracać na kilka linijek temu. Takie skokom i nazywają регрессиями. Należy ich unikać, ponieważ zwroty znacznie zmniejszają szybkość czytania, tak i źle wpływają na każdej innej pracy. Wyrób w sobie nawyk czytania tylko do przodu.
3
Czytaj bez wypowiadanie. Kiedy dziecko dopiero uczy się książki, on mówi słowa na sylaby. U dorosłych utrzymuje się zwyczaj wypowiadanie podczas czytania – choć nie na głos. Brzmienie wewnętrznego głosu może towarzyszyć малозаметной artykulacją, ruchami palców. Ale to wszystko przeszkadza zwiększyć tempo czytania. Rzecz w tym, że prędkość ludzkiego zrozumienia wielokrotnie większa niż szybkość jego wewnętrznego głosu. Aby pozbyć się „wewnętrznego dla czytelnika”, można włączyć muzykę. Nie traktujcie ją po prostu jako tło – вслушивайтесь w melodię i słowa, śmiało. Można, czytając książkę, wymawiać wzorach lub czytać wiersze, отстукивать rytm, pisania na komputerze, słuchać wiadomości. Oczywiście, nie zapomnij przy tym, aby zagłębić się w napisane.
4
Rozwiń polu swojego widzenia. Szybkie czytanie opiera się na tym, że człowiek czyta w całości cały wiersz, akapit lub nawet stronę, nie zatrzymując się na poszczególnych słowach i literach. Dlatego aby nauczyć się szybkiego czytania, trzeba rozwijać widzenie peryferyjne. Tradycyjne ćwiczenia do tego wygląda w następujący sposób. Nałóż w centrum czystego arkusza zielony punkt. Zamocować na nią spojrzenie i jednocześnie spróbuj zobaczyć całą stronę. Wykonuj to ćwiczenie przed snem, a w dzień, spacerując po ulicy, skieruj wzrok do przodu, boczne wzrokiem starając się dostrzec jak najwięcej szczegółów. Stopniowo oczy przestaną biegać zygzakiem od końca wiersza do początku następnego. Spojrzenie będzie płynnie poruszać się z góry na dół.
5
Śledź najważniejsze i należy pomijać nieistotne. Szybkie czytanie – to jeszcze i technika szybkiego przetwarzania informacji. Jeśli w krótkim czasie przeczytać trzeba wiele, nie ma sensu zagłębiać się w każdą linijkę. Ucząc się uruchomić oczami stronę „w pionie”, będzie łatwo odrzucić powtórki informacji, drobne przykłady, odchodzenia od tematu. A oto na szczególnie istotnych informacji należy приостановиться, wyróżnić główną myśl i argumenty, dowodzące jej. Tak, czytając z prędkością 3000 i więcej znaków na minutę, nie przegapisz niczego ważnego.
Porada
Dla treningu lepiej nie brać zbyt skomplikowane teksty, aby przez długi czas nie zatrzymywać uwagę na niejasnych słowach lub nieporęcznych frazach

logo
Article Categories:
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *