Jak zwiększyć poczucie własnej wartości

Prawo natury mówi: przetrwają najsilniejsi. Życie współczesnego społeczeństwa opiera się na podobnej zasadzie. Ten, kto ma wysokie poczucie własnej wartości, jest w stanie samorealizacji w każdej dziedzinie. Natomiast człowiek, który za mało wierzy w swoje siły, może zostać na lodzie, bez względu na wiedzę i talent.

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości

Instrukcja

1
Porównaj siebie i … się w przeszłości. Każdy człowiek na swój sposób, więc nie warto wzorować się na innych ludzi. Inaczej niezadowolenie sobą, zazdrość i niska ocena własnych umiejętności staną się twoimi stałymi towarzyszami. A to, że ciągle patrzeć wstecz i śledzić własnym rozwojem — świetny sposób, aby uwierzyć w siebie. Ponadto, jest to silny bodziec do dalszej poprawy i osiągnąć nowe szczyty.
2
Zrezygnuj z „kija”. Jeśli masz tendencję do karcić się za jakąkolwiek stratę, porażkę, klęskę, a krytyczne wypowiedzi obcych ludzi boli ranią twoje uczucia, to ci się raczej nie uda się podnieść poziom swojej samooceny. Staraj się ignorować неконструктивные uwagi innych, a na swoje błędy oglądać dość pobłażliwie. Przy tym nie zapomnij, aby poddać się „ciasteczkiem” nawet za najmniejsze zwycięstwa.
3
Zajmijcie się autosugestii. Afirmacje — pozytywne stwierdzenia, które mogą zmienić twoje spojrzenie na siebie, podnieść poczucie własnej wartości. Zdaniem psychologów, takie stwierdzenia powinny być ukierunkowane na obecnie, ale nie na przyszłość. W takim przypadku wynik nie będzie czekać. Na przykład, „jestem wyjątkowa osobowość”, „kocham i doceniam siebie”, „jestem godny najlepszego”. Te lub inne zdanie można napisać na kartce i powiesić obok łóżka. To wasz dzień będzie zaczynać się od pozytywnej nuty.
4
Zapisuj swoje osiągnięcia. Nie musi otrzymywać prestiżową nagrodę lub wspinać się na wysoką stopień drabiny kariery, aby poczuć się naprawdę ciekawym i prawdziwym człowiekiem. Czasami droga do wielkiego sukcesu składa się z małych zwycięstw. Pozbył się złego nawyku? Udało się znakomicie chronić projekt? Należy zabezpieczyć takie chwile nie tylko w pamięci, ale i na papierze. Podobna lista będzie inspirować do nowych osiągnięć i wzbudzić wiarę w siebie.
5
Bądź w dobrej formie. Postaraj się znaleźć przynajmniej kilka godzin w tygodniu do uprawiania sportu. Ćwiczenia fizyczne nie tylko sprawi, że postać ładniejsza, mięśnie silniejsze, a ruchy bardziej plastyczna, ale i zwiększą pewność siebie. Ponadto, w miarę intensywne treningi pójdą na rzecz swojego zdrowia.
logo
Kategoria:
Praca nad sobą

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.