Z powodu pewnych okoliczności może wystąpić konieczność z blachy w kształcie prostokąta zrobić kwadrat, np. podczas produkcji wielu wyrobów z papieru w technice origami. Ale nie zawsze jest pod ręką ołówek i linijka. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można uzyskać kwadrat, nie mając nic oprócz pomysłowości.
Trzeba
- – prostokąt;
- – linijka;
- – ołówek;
- – nożyczki.
Instrukcja
1
Prostokąt – to figura geometryczna, której wszystkie cztery kąty proste, a pary boków równoległych do siebie. Przeciwległe boki prostokąta długości między sobą są takie same, a między parami różne. Kwadrat różni się od poprzedniej figury tylko tym, że ma wszystkie cztery boki są takie same.
2
Aby zrobić kwadrat, prostokąt, można skorzystać z linijką i ołówkiem. Na przykład, boki prostokąta są równe 30 cm (długość) i 20 cm (szerokość). Wtedy kwadrat będzie mieć strony z mniejszą wartością, czyli 20 cm Środek na górnej dłuższym boku prostokąta 20 cm należy Wykonać to samo działanie, ale tylko z dolną stroną. Połącz otrzymane punkty za pomocą linijki. W razie potrzeby odetnij nadmiar, w wyniku czego będzie kwadrat o bokach 20 cm.
3
Zrobić kwadrat z prostokąta można nawet w przypadku braku kreślarskie, zestaw kosmetyków. Połóż przed sobą prostokąt i zegnij jeden z jego kątów prostych (może to być dowolny kąt) ściśle na pół. Jeśli dostarczyć uzyskaną sylwetkę na długi bok, to będzie prostokątny trapez, wizualnie składający się z trójkąta i drugiego prostokąta. Złóż otrzymany prostokąt trójkąt (ten ostatni będzie podwójnym kosztem złożonego papieru), загладьте palcami i odciąć lub delikatnie go oderwać. Rozwiń papier, który będzie sobą reprezentować kwadrat. Z małego pozostały prostokąta można ponownie uzyskać kwadrat, tylko mniejszy. Sposoby można stosować te same.
4
Prostokąt może mieć nieco inne wymiary, na przykład, 40х20 cm, ma długość dokładnie 2 razy większa od szerokości. W tym przypadku weź miarkę i zmierz na dłuższym boku 20 cm (na górze i na dole), połączyć uzyskane punkty i podziel na pół. Będzie dwa identyczne kwadraty. Jeśli wiadomo, że w prostokącie właśnie taki stosunek długości i szerokości (2:1), to po prostu złóż figurę geometryczną o połowę, po czym pokroić. Przy okazji, aby bez linijki upewnić się, że stosunek naprawdę 2:1, do tego każdy kąt prostokąt, złożyć na pół. Następnie wykonaj to samo działanie, ale tylko z drugiej strony (symetrycznie do pierwszego rogu). Jeśli w wyniku tych wszystkich manipulacji był trójkąt prostokątny, więc proporcje faktycznie 2:1.
Kategoria:
Matematyka