Jak zrobić drenaż

Zwiększona wilgotność gruntu – factor, bardzo niekorzystnie wpływa na trwałość fundamentów budynków i произрастание większości roślin uprawnych. Z переувлажненностью gleby walczą na dwa sposoby – отсыпкой jej powierzchni i urządzenie do drenażu. I jeśli pierwszy sposób jest możliwe w zasadzie tylko w początkowym okresie budowy i bardzo затратен, drugi można zastosować w dowolnym czasie ze stosunkowo niewielką stratą sił i środków.

Jak zrobić drenaż

Trzeba

  • – drenarskie perforowane rury z PVC o średnicy 100 mm;
  • – żwir;
  • – piasek rzeczny;
  • – геотекстиль;
  • – narzędzie do prac ziemnych;
  • – niwelator lub гидроуровень.

Instrukcja

1
Określ kierunek pochylenia odcinka, w którym zakłada się, umówić się na drenaż. Jeśli wizualnie to zrobić trudne, użyj niwelator lub гидроуровень. W przypadku braku tego i innego skorzystaj z długim elastycznym wężem, wlać do niego wodę i zwracając uwagę na jej poziom na końcach węża, który na zasadzie połączonych ze sobą naczyń powinien być instalowany w jednej płaszczyźnie poziomej. Określ konkretne miejsca, gdzie można odprowadzić wodę (staw, rów ogólnej kanalizacji, jama w terenie, itp.).
2
Sporządź schemat drenażu z wyświetlaniem lokalizacji wszystkich rowów melioracyjnych, kanałach (odwadniających) i водоприемных studni. Przy sporządzaniu schematu należy wziąć pod uwagę następujące informacje:• Przy urządzeniu drenaż domu drenaż rów zagłębia się w jego obwodzie w odległości 1-1,5 m od fundamentu domu.• Przy urządzeniu drenaż незастроенного fazy odległość między дренажными rowami powinno być nie więcej niż 10 m na gliniastych glebach (zazwyczaj 5-6 m) i nie więcej niż 20 m – na piaszczystych (przyjmuje się około 10 m).• Układ rowów melioracyjnych może być różne (w postaci choinki, zygzak, prostokątnego konturu), jednak wszystkie one muszą komunikować się ze sobą i mieć pochylenie w kierunku zrzutu wody.• Wzierniki studnie, które nie są opcjonalne, instalowane w miejscach gięcia rur odwadniających (rowów) do kontroli nad stanem systemu odprowadzania.
3
Kopać rowów – zgodnie ze złożonym schemacie. Ich szerokość powinna wynosić około 40 cm, głębokość przy gliniaste gleby około 1 m, przy piaszczystych – około 0,5-0,6 m. Устелите ich dno i ścianki геотекстилем, pozostawiając odpowiedni zapas do przykrycia rowu z góry.
4
Wsypać na dno rowów пятисантиметровый warstwa piasku rzecznego. Ułożyć na piasek plastikowe perforowane rury (fragmentu), zapewniając ich ukierunkowanie w stronę resetowania wód nie mniej niż 2 mm na jeden metr długości. Połącz wszystkie fragmentu między sobą osprzętem lub (w miejscach gięcia) widokowymi колодцами. Wsypać rury żwiru, zamknij go z góry геотекстилем. W górnej części rowów ułożyć piasek i darń.
5
W przypadku braku naturalnego miejsca zrzutu wody (stawy, rzeki) w najniższym miejscu fazy zorganizować w utrzymaniu lub bezobsługowy водоприемный studnia, w który zabierz wszystkie fragmentu z осушаемого fazy.
6
Dla urządzenia bezobsługowego водоприемного studni wykopać dziurę średnic około 1,5 m i głębokości co najmniej 2-ch metrów, wypełnij ją żwirem, przykryć od góry геотекстилем, posypać piaskiem i ułożyć darń. Taka studnia będzie realizować naturalne odprowadzenie wody na dolne warstwy gruntu.
7
Przy bardzo wysokim poziomie wód gruntowych, gdy naturalne odprowadzenie wody nie jest możliwe, umów się na utrzymaniu водоприемный studnia. Wykopać dziurę pod betonowe pierścienie o średnicy 1,5-2 m głębokości co najmniej 2-ch metrów. Zaznacz w dół betonowe pierścienie, wsypać jej dno żwirem.
8
Zaznacz w studni pompa do wypompowywania wody, przełóż водосливные węże w miejsca, gdzie można wypompować wodę. System wypompowywania wody można wyposażyć w sterującego urządzenia, automatycznie запускающей pompę po osiągnięciu wodą pewnego poziomu. Nie zapomnij przykryć studnię od góry klapą.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.