Jak zorganizować szkolny muzeum

Szkolny muzeum może stać się dodatkowym źródłem wiedzy dla uczniów. Wystrój pomieszczenia, zajmowane pod muzeum, zależy od jego tematycznemu i funkcjonalności.

Jak zorganizować szkolny muzeum

Instrukcja

1
Określ specyfikę tematyczną muzeum. Przed przystąpieniem do jego sporządzenia, trzeba zdecydować, do czego on w ogóle potrzebny, że powołany robić. Na przykład, dla jednej szkoły – to sposób zwrócić dziecka do historii jej powstania, a dla drugiej – możliwość zademonstrować to, czego uczą się podczas lekcji.
2
Użyj do dekoracji szkolnego muzeum wystawy i stoiska. Pierwsze chronić eksponaty od ewentualnych uszkodzeń, a drudzy zrobią przepływ materiału jest bardziej przejrzysty.
3
Podzielić pokój na strefy. Eksponaty należy umieścić w taki sposób, aby między nimi прослеживалась związek. Jeśli muzeum nosi charakter historyczny, na przykład, odzwierciedla historię rozwoju danej szkoły, to wszystkie obiekty najlepiej umieścić w kółko w kolejności chronologicznej. To będzie wygodne dla percepcji i ułatwi pracę przewodnika czy nauczyciela, pełniącego jego funkcję.
4
Skup się na czymś jednym, jeśli istnieje taka potrzeba. Na przykład, najważniejszym i najbardziej znaczący eksponat można umieścić na środku pomieszczenia. To, z jednej strony, pozwala zaoszczędzić miejsce, a z drugiej, nie będzie bardzo przeszkadzać, gdyż szkolny muzeum nie wymaga obecności dużej liczby ludzi.
5
Zaplanuj kolorystykę. Zwykle ściany i sufity w muzeach mają neutralne odcienie, które nie przyciągają do siebie nadmiernej uwagi.
6
Zwróć uwagę na oświetlenie. Odgrywa ona dużą rolę, zwłaszcza, jeśli wśród eksponatów prezentowanych w kolekcji muzeum znajdują się obrazy. Odpowiednie oświetlenie może uczynić je jeszcze bardziej imponujące. Nie dopuszczać, do przedostania się do szkolnego muzeum słonecznego światła: może mieć to negatywny wpływ na stan eksponatów.
7
Utrzymuj ten poziom temperatury, który jest niezbędny do tego, aby przedstawione kolekcja zachowała się na długie lata. Nie wolno dopuścić do nadmiernej wilgotności lub suchości.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.