Jak zmierzyć długość łuku

Łuk nazywa się część okręgu. Okrąg – zbiór punktów, równomiernie rozmieszczonych od jednego punktu, zwanego środkiem. W domowych sytuacjach, gdy błąd nie jest ważna i pomiary utrudnione, długość łuku czasami mierzą za pomocą miękkiego materiału, na przykład nici, który powtarza kształt łuku, a następnie prostowane i mierzona. Dla poważnych pomiarów taka metoda jest nie do przyjęcia.

Jak zmierzyć długość łuku

Trzeba

  • linijka;
  • cyrkiel.

Instrukcja

1
Znajdź promień łuku okręgu. Do tego weź cyrkiel i przesuń nowe koła w trzech punktach. Punkty wskazane jest, aby wybrać wystarczająco daleko położone od siebie, więc lepiej wziąć skrajne punkty łuku i punkt mniej więcej w centrum. Co dwa okręgi powinny mieć wspólny mianownik w dwóch punktach. Przesuń palcem przez te dwa punkty linii. Tam, gdzie te dwie linie się przetną, znajduje się centrum łuku okręgu. Promień – to odległość od środka do dowolnego punktu okręgu.
2
Przesuń odcinki z znalezionego centrum ku punktów łuku. Tworzą one kąt, zwany centralnym. Jeśli masz możliwość, zmierz go. Długość łuku w m stopni jest równa iloczynowi pi, promienia łuku i m stopni, podzielonych na 180 stopni. pm=?*r*m/180.
3
Może się okazać, że pomiar kąta nic. W takim przypadku, wyświetl kąt trójkąta, jeśli to możliwe, lub skorzystaj z formułą Гюйгенса.
4
Połącz skrajne punkty łuku A i B. Znajdź C – środek odcinka AB. Zaznacz na łuku jej środek M. leży na перпендикуляре, przeprowadzonym do AB przez C.
5
Oblicz długość łuku według wzoru Гюйгенса, mierząc odpowiednie wartości: p?2k+1/3*(2k-d). Tutaj k=AM, d=AB. Formuła Гюйгенса przykładowy i ma błędu.
logo
Article Categories:
Matematyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *