Jak zmienić koło

W drodze może zdarzyć się wszystko, ale najbardziej częstym problemem różnych marek samochodów jest przebicie opony koła. W samochodzie zawsze musi być wyposażony w koło zapasowe. Proces wymiany koła specjalnie ułatwione dla szybkiej wymiany, tak jak zdarzają się sytuacje, kiedy długotrwałe zatrzymanie na tym odcinku drogi jest zabronione.

Proces wymiany koła specjalnie ułatwione dla szybkiej wymiany

Trzeba

  • Podnośnik, koło zapasowe, słupska klucz „na 19”, pompa.

Instrukcja

1
Aby rozpocząć, należy zaciągnąć hamulec ręczny. Jest również wskazane, aby wycisnąć sprzęgło i włączyć drugą lub trzecią prędkość, aby dodatkowo utrzymać samochód. Dla większej pewności, zwłaszcza, jeśli samochód jest na pochyłej drodze, można podłożyć pod koła coś ciężkiego (kamienie, cegły) przeciwko ewentualnego wycofywania maszyny.
2
Następnie należy poluzować śruby mocowania koła. Odbywa się to za pomocą specjalnego balonu klucza (zazwyczaj używany słupska klucz „na 19”). Na większości marek samochodów są tylko cztery takie śruby, ale na sportowych samochodach może być ich więcej. Początkowy wysiłek na klucz zwykle podawane nogą, a następnie śruby poluzować i ręką. Najważniejsze jest, aby nie odkręcić śruby na tym etapie w pełni.
3
Następnie należy поддомкратить samochód ze strony проколовшегося koła. Do tego trzeba podstawić składany podnośnik pod specjalnie wzmocnioną część podwozia pojazdu (поддомкратник). Na początku wspiera podnośnik, należy zacząć go rozłożyć. Gdy samochód jest mocno spadnie na łapę podnośnika, można śmiało kontynuować podnieść samochód. Podnieść należy ją aż do momentu, gdy koło podlega wymianie, nie będzie się swobodnie obracać (sprawdzić, przewijając go ręką).
4
Po tym, jak maszyna jest podniesiona, należy wykręcić śruby mocowania koła (po poluzowaniu można to zrobić ręką).
5
Następnie należy zdjąć koło z piasty.
6
Następnie należy umieścić koło zapasowe. Musi dostać się w dwie prowadnice.
7
Następnie należy dokręcić dostępne śruby mocowania koła (na początek można od ręki).
8
Opuścić samochód (składany podnośnik).
9
Mocno dokręcić śruby mocowania koła za pomocą balonu klucza (zakręcać można również nogą, ale przy tym nie zgarniając gwint).
10
W przypadku, gdy koło zapasowe приспущено, należy napompować go.
Porada
Koło zapasowe w niektórych samochodach różni się od pracowników swojej geometrii. Ono jest tylko na wycieczkę do najbliższego centrum opon.

W ogóle nie powinien jeździć bez koła zapasowego, więc lepiej jak najszybciej zakleić przebite koło w centrum opon. Operacja ta jest niedroga i nie zajmuje wiele czasu (20-40 minut w zależności od stopnia trudności).

logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.