Jak zbudować plan przyspieszenia

Budowanie planu przyspieszenia jest jednym ze sposobów rozwiązania zadań o pozycji ogniw mechanizmu. Do ich budowy powinna być ustawiona kinematyczna schemat mechanizmu i opcje poruszania się jego początkowych (entry – dla mechanizmu z jednym stopniem swobody) ogniw.

Jak zbudować plan przyspieszenia

Instrukcja

1
W wybranej skali zbuduj кинематическую schemat. Następnie na rysunku nanieść nieruchome osie i ogniwa, w sytuacji których zdefiniowane. Zakłada się przy tym, że początkowe ogniwo porusza się ze stałą prędkością. Postanowienia pozostałych ogniw zbuduj znanym wielkości stosunkowo już pewnych ogniw.
2
Dalej położenie ogniw zewnętrznych кинематических par mechanizmu opisać równaniami wektorowymi prędkości i przyspieszenia. Aby to zrobić, użyj metody rozkładu jazdy na postępowe i obrotowe. Przyspieszenie dowolnego ogniwa mechanizmu geometrycznie składa się z przyspieszenia innego szczebla, przyjętego za polak, i przyśpieszenia, które jest pierwszym ogniwem otrzymuje przy obrocie wokół bieguna.
3
Przy rozwiązywaniu zadania mechanizm zaznaczyć w tym miejscu, dla którego chcesz określić przyspieszenie ogniwa. Przede wszystkim według zadania określ ogniwo (punkt), przyjmowany za polak.
4
Wtedy na pustym miejscu na około układach kierowniczych zaznacz punkt – polak planu przyspieszenia, będącą początkiem wektorów wszystkich pełnych przyspieszeń. Następnie ustawić skalę budowy, określić nieruchome osie, kierunki.
5
Następnie zbuduj wektory, przyspieszenia, które są znane (zwykle wektory początkowego ogniwa). Dalej zrób wektorowe równania dla nieznanych przyśpieszeń. Przy rozwiązywaniu równań określić nieznane wielkości i kierunku, a następnie te rozwiązania nanieść na plan. Jeśli nieznana jest wartość przyspieszenia, to na plan nakłada bezpośredni, który charakteryzuje się kierunek wektora przyspieszenia.
6
Przy rozwiązywaniu wektor równania znajdź wartość przyspieszenia i w skali odłóż otrzymaną wartość na zadane wcześniej bezpośredni. Dalej zrób wektorowe równania do następnego ogniwa mechanizmu, ich prędkości i przyspieszenia określić z proporcji zgodnie z właściwościami planów prędkości i przyspieszeń.
Należy zwrócić uwagę
Taka metoda graficznego rozwiązania zadania położenia ogniw mechanizmu jest, bez wątpienia, żywym, ale nie do końca precyzyjne.

logo
Article Categories:
Matematyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *