Jak zapomnieć i wybaczyć przeszłość

Przestępstwo – jeden z najbardziej destrukcyjnych uczuć. Za nim zapomina dobre, co było w przeszłości, nie ma pełnej radości w teraźniejszości i nie ma możliwości, aby stworzyć korzystny przyszłość, bo ono sprawia, że na nowo przeżywać negatywne emocje. Paradoksalnie, choć niechęć skierowana na tego, kto sprawił kłopoty, największe szkody ona zadaje psychice i zdrowiu kogoś, kto nie może sobie poradzić z tym uczuciem, zapomnieć i wybaczyć ostatnich sytuacji.

Jak zapomnieć i wybaczyć przeszłość

Trzeba

  • – materiały biurowe;
  • – literatura z zakresu psychologii relacji międzyludzkich;
  • – literatura na конфликтологии.

Instrukcja

1
Aby zapomnieć i wybaczyć przeszłość, postaraj się zrozumieć przyczyny konfliktu. Najprawdopodobniej, w przypływie kłótni sytuacja była nie do końca właściwie i można przesadzać życie formowanej urazy. Jeśli już minął jakiś czas i trochę uspokoił, spojrzeć na sytuację z boku. Napisz historię na papierze – taka odbiór pomoże spojrzeć na sytuację bardziej sprawiedliwie.
2
Postaraj się wyrzucić swoje negatywne emocje. Tylko nie na innych ludzi i bez pomocy alkoholu! Najlepiej nadają się zajęcia sportowe lub działalność twórcza. Jeszcze jeden dobry sposób zapomnieć urazy – bezinteresownie pomóc tym, którzy są w tarapatach. Czyniąc dobro innym, możesz pomóc, przede wszystkim samemu sobie.
3
Nie zbieraj w sobie urazy. Jeśli istnieje możliwość, raz omówić sytuację. Możliwe, dowiedziawszy się motywy innego człowieka, zdasz sobie sprawę, że nie warto trzymać na niego zła. Jeśli nie możesz dyskutować razem z nim, mówić tę sytuację z przyjaciółmi, psychologiem lub księdzem.
4
Stań na miejsce swojego napastnika. Zastanów się, dlaczego tak postąpił. Być może, ze względu na okoliczności, po prostu nie miał innego wyjścia. Wtedy ból może ustąpić miejsca zupełnie innemu uczuciu – empatii. To znacznie lepiej, niż nosić w sobie negatywne, mające na innego. Czytaj literaturę na конфликтологии i psychologii relacji międzyludzkich – to pomoże zorientować się w sytuacji.
5
Jeśli ból jest zbyt silny, powtarzaj taką formułę: „wybaczam ci”, (imię i nazwisko sprawcy), za to, że jesteś (tu powiedz istotą konfliktu)”. Powtarzać trzeba wiele razy, aż poczujesz, że są w stanie puścić sytuację. W zależności od stopnia przewinienia na tej pracy może trwać od jednego dnia do kilku miesięcy.
6
Pamiętaj, że wybaczysz przede wszystkim dlatego, że jest to potrzebne do dalszego życia. Dlatego nie czekaj, że sprawca powinien być wdzięczny i zobowiązany za to. Jeśli zrozumie i jest świadomy swojej winy, prosi o przebaczenie – dobrze. Jeśli nie, nie warto koncentrować się na tym. Dalej budować swoje życie.
7
W niektórych przypadkach wydaje się, że przebaczenie jest możliwe tylko wtedy gdy zemsta. Ale zemsta daje tylko chwilową satysfakcję. Następnie, w większości przypadków, przychodzi świadomość, że razem postąpili tak samo, jak sprawca, to sami nic nie lepiej. W związku z tym cały ten negatyw, że wcześniej była zaadresowana do niego, można bezpiecznie wyrzucić w waszą stronę. W tej sytuacji nie dostaniesz duchowego wzrostu w wyniku pracy nad sobą.
8
Naucz się wybaczać nie tylko innych, ale i siebie. Wszyscy popełniają błędy. Dowiedz się, jak odnosić się do nich jak do życiowych lekcji. Jeśli istnieje możliwość, popraw je. Jeśli nie, zastanów się, co trzeba było zrobić, i staraj się w przyszłości do tego nie dopuścić.
logo
Kategoria:
Praca nad sobą

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.