Jak pokonać lęk wysokości

W życiu jest wiele chwil, które wywołują u człowieka dyskomfort, a nawet strach. Ale jest jedna rzecz – strach skorpiona, który może nigdy w życiu nie spotka. A co innego walczyć z lękiem wysokości. Bo wtedy człowiek nie może żyć pełnią życia. Jego stale kontroluje jego strach. Jak przestać bać się wysokości?

Jak pokonać lęk wysokości

Trzeba

  • – balkon wielopiętrowego budynku;
  • – konsultacja psychologa
  • – zeszyt
  • – uchwyt

Instrukcja

1
Zapoznaj się na początek, jak bardzo boisz się wysokości. Jeśli lęk występuje od widoku z balkonu 25 piętra – to niezbędny strach samozachowawczy. Bez niego człowiek nie byłby w stanie przetrwać. Ale jeśli zawroty głowy i strach pojawiły się od tego, że wszedłem po стремянке na 2 metry od ziemi – to już fobia. W pierwszym przypadku można łatwiej nauczyć się kontrolować swoje emocje. W drugim – lepiej powierzyć siebie psychologa.
2
Nie należy wykluczać z życia sytuacje związane z wysokością. Przecież pokonać strach można tylko okresowo go doświadcza. Za każdym razem będziesz analizować sytuację, rozkładać swój strach na części składowe. A kiedy nauczysz się, jak nie bać się jego poszczególne części, to zniknie i sam strach.
3
Makieta w głowie najbardziej straszny, niesamowitą sytuację, związaną z wysokości. Nie tylko makieta – wyobraź sobie, że we wszystkich szczegółach. To może być skok ze spadochronem, fasadowa mostek przez głęboką przepaść lub taras widokowy na dachu wieżowca. Spróbuj w tym momencie spojrzeć strachowi w oczy, zrozumieć – czego konkretnie się boisz? Przeżywając raz za razem emocje w swojej wyobraźni, można poczuć, że w rzeczywistości twój strach staje się słabsze. Bardzo dobrze przemyśleć różne warianty rozwoju wydarzeń.
4
Przemyśliwuje swój stosunek do strachu. Jeśli będziesz sobie sprawę, że stoi za nim konkretnie – zdasz sobie sprawę, z czym walczyć. Gorzej tylko w tym sensie nieznane. Jak tylko wszystko „rozłożyć na półkach”, okaże się, że siła strachu zmniejszyła.
Należy zwrócić uwagę
Zacznij od pokonywania niewielkich przeszkód i barier. Na początek naucz się spokojnie stać na balkonie na 10 piętrze. Jeśli jest zbyt wysoko dla ciebie – zacznij od 2-3 piętra, i stopniowo budowania wysokość.

Porada
Prowadź dziennik, w którym zabezpieczyć wszystkie swoje odczucia, refleksje, a co najważniejsze – sukcesy. Okresowe jego czytanie daje dodatkowe siły i pewności siebie. A kiedy strach zostanie pokonany – spalić pamiętnik. To będzie pewna punktem w walce z lękiem wysokości.

logo
Article Categories:
Praca nad sobą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *