Jak pozbyć się lęku wysokości

Lęk wysokości – jest to naturalna reakcja organizmu ludzkiego na niebezpieczeństwo. Ale w niektórych przypadkach, zamiast po prostu chronić człowieka przed upadkiem, taki strach nie pozwala mu żyć. Ktoś odczuwa strach przed windy i samolotami, ktoś boi się wyjść na balkon, a ktoś zaczyna panikować, będąc nawet na niewielkiej wysokości. Taki strach naukowo nazywa się „акрофобия”, i w razie potrzeby można go pokonać.

Jak pozbyć się lęku wysokości

Instrukcja

1
Uświadom sobie strach – tak łatwiej będzie kontrolować. Zastanów się, czy warto faktycznie się bać tego, czego się obawiasz. Często człowiek sam daje układ swojej fobii: przekonuje się, że jego strach jest normalny, zaczyna unikać wszelkich sytuacji stresowych. Ale strach wyjść na balkon lub wspiąć się na stołku – nieracjonalny, ненормальна, i człowiek powinien dobrze rozumieć to. Aby pozbyć się strachu, z nim będzie musiał spotkać się „twarzą w twarz”. Nie warto rozwiązać problem za jednym zamachem i iść skakać ze spadochronem. Taka „terapia wstrząsowa” może okazać się zbyt silnym stresem dla psychiki.
2
Przyzwyczaić się do wysokości stopniowo. Sportowiec, rozpoczynając swoje treningi z małych obciążeń, stopniowo przechodzi do większej wagi. Walka z fobią odbywa się w podobny sposób. Zacznij od pokonać samego małego strachu, na przykład wspiąć się na wysokość, na której jeszcze nie czujesz dyskomfortu. Przesuń na chwilę, zerkając w dół. Następnym razem zwiększyć wysokość na jedno piętro i przyzwyczaić się do nowej pozycji. Dla wsparcia ze sobą można zabrać bliskiej osoby.
3
Wizualizuj. Przed tym, jak wspiąć się na wysokość, wyobraź sobie to w myślach, we wszystkich szczegółach. Się skoncentrujcie się w tej sytuacji nieustraszony, odważny człowiek, który nie odczuwa żadnego strachu przed wysokością. Wizualizacja przed snem następujące sytuacje: jak bezpiecznie stoisz nie krawędzi dachu, jak dobrze czynicie lot samolotem, jak skok ze spadochronem. Wyobraźnia – mocna rzecz, więc całkiem możliwe, że wkrótce uda się to zrobić w rzeczywistości.
4
Naucz się ignorować ataki paniki i się zrelaksować. Naucz się techniki blokady lęków, szybki relaks i użyj ich w trudnych chwilach. Technika swobodnego oddychania – dobry sposób, aby się uspokoić w stresującej sytuacji.
5
Trening w wirtualnej rzeczywistości. Wiele gier wideo jest bardzo realistyczne. Strzelając z przeciwnika z helikoptera lub skacząc po dachach wieżowców, będziesz w stanie pokonać panikę i przed prawdziwymi wysokości.
6
Zwróć się do psychologa, jeśli z lękiem wysokości nie można poradzić sobie własnymi siłami lub dostarcza wszystkie wielkie niedogodności. Psycholog będzie w stanie uporać się z przyczynami swojej акрофобии, nauczy się wyluzować i zrelaksować się w sytuacjach stresowych. Czasami zawroty głowy spowodowane problemami z vestibular aparatem, i ten problem można rozwiązać tylko z pomocą lekarza.
logo
Article Categories:
Praca nad sobą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *