Jak zadawać pytanie dziennikarzowi

Zawód dziennikarza jest trudne i nie jest dla wszystkich. Umiejętność zadawania pytań do rozmówcy tak, aby uzyskać rzetelne i szczere odpowiedzi, nabyte z biegiem lat, ale jego początki są zakładane już na ławce instytutu.

Jak zadawać pytanie dziennikarzowi

Trzeba

  • – klamka;
  • – notatnik;
  • – dyktafon.

Instrukcja

1
Przygotuj się z góry. Iść na konferencję prasową, lub wywiad bez wcześniejszego przygotowania jest bardzo nieprofesjonalne. Znajdź jak najwięcej informacji o osobie, którą masz zamiar przeprowadzać wywiad, podać nazwiska, daty i stanowiska. Jasno postawić pytanie, który określa temat rozmowy, i postaraj się zrozumieć to, aby nie wyglądać nieukiem.
2
Prostsze sformułowania. Im prostsze pytanie, tym większe szanse, aby uzyskać jasną odpowiedź. Zawiłe pytania подставляю modą nie tylko swojego partnera, ale i ci sami. Każda historia może spełniać pięć podstawowych pytań: kto, co, gdzie, kiedy, jak, dlaczego. Ustawiając je w tej kolejności, z pewnością uzyskać spójny obraz wydarzeń i nie przegap ważnych informacji.
3
Nie ogranicza się tematem dyskusji. Jeśli czujesz, że rozmówca jest gotów dostarczyć ciekawych informacji, nie dotyczące tematu wywiadu, nie przerywa go i wysłuchać do końca. Później podczas pisania artykułu, można tylko radować, że jego cierpliwość.
4
Zrezygnuj z pytań-banał. Takowych na dzień dzisiejszy w dziennikarstwie nie kilkanaście. Warto unikać wszelkimi sposobami, bo zadaje pytanie-pieczątka, otrzymasz dokładnie taką samą odpowiedź, nie przegub mocujący dokładnie żadnej informacji.
5
Zacznij od drobnych pytań. Jeśli pierwszym pytaniem wywiad będzie kluczowy dla całej rozmowy, można na nim postawić krzyż. Można odpowiedzieć krótko i bez emocji, a dalsze próby wyjaśnienia sytuacji nawali.
6
Zmiennik otwarte i zamknięte pytania. Otwarte pozwalają интервьюируемому wypowiedzieć w pełni, zamknięte postawione jasno i wymagają negatywnej lub pozytywnej odpowiedzi. Od sekwencji pytań będzie zależeć od rozwoju całej rozmowy.
Porada
Nie rozpraszać się podczas wywiadu, bądź uwagi do osoby, z którą rozmawiasz. Nie ma nic gorszego, niż brak szacunku stosunek dziennikarza do rozmówcy.

logo
Article Categories:
Różny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *