Jak zbudować wykres temperatury

Bywa, trzeba znać temperaturę nie tylko w danym momencie, ale i w dynamice. To może odnosi się do temperatury powietrza, i człowieka, na przykład przy jego leczeniu. We wszystkich tych przypadkach jest używany temperatury wykres. Jak go sporządzić?

Jak zbudować wykres temperatury

Trzeba

  • – wskaźniki temperatury;
  • – papier;
  • – klamka;
  • – komputer.

Instrukcja

1
Zbierz dane o temperaturze. Ważne jest, aby ona mierzona w podobnych warunkach. Na przykład, temperatura powietrza powinna być w градуснику, który znajduje się na tej samej wysokości od ziemi i z cienia strony. Temperaturę chorego człowieka pożądane zmiany w tym samym czasie, na przykład, z rana. W celu zwiększenia dokładności zaleca się również stosować te same urządzenia pomiarowe.
2
Wybierz, do jakich jednostkach będzie przymocować temperaturę w stopniach Celsjusza, Fahrenheita lub kelwinach. To zależy od celów pomiaru i używanego sprzętu.
3
Narysuj na papierze dwuwymiarowy układ współrzędnych. W абсциссе zostanie ustalona data lub czas pomiaru temperatury, a w łańcucha – stopnie. Zrób na nich odpowiednie oznaczenia w postaci skali.
4
Wpisać w harmonogram swoje dane. Na początek zaznacz punkty,które w osi X będą pasować do temperatury w stopniach, a na osi Y – daty pomiaru. Następnie połącz te punkty liniami. U ciebie okazało się wykres pokazujący zmiany temperatury.
5
Jeśli wolisz pracować na компьтере, należy wykupić wykres w postaci tabeli przez edytor do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych programu Excel. Utwórz nowy plik, a w nim tabelę z dwoma kolumnami – x i y. W pierwszej kolumnie wnieść dane o dacie pomiaru w postaci liczby, a w drugiej – o temperaturze. Po wypełnieniu przejdź do sekcji menu „Wstaw”, a następnie „Wykres”. Wybierz typ wykresu, najbardziej wygodne dla ciebie, i widok układu osi, a następnie kliknij na przycisk „Gotowe”. System wygeneruje dla ciebie wykres temperatury zgodnie z państwa życzeniem.
Porada
Do tworzenia bardziej skomplikowanych wykresów temperatury, np. do obliczania wskaźników systemów ogrzewania, najlepiej stosować specjalne programy komputerowe, na przykład, ZuluThermo lub inne.

logo
Kategoria:
Różny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.