Jak usunąć pierścień zabezpieczający

Pierścień zabezpieczający stosuje się do mocowania różnych elementów na wały i osie przekładni i silnika samochodu. Wewnętrzny służy do mocowania w otworze, zewnętrzne – do mocowania na wale. Czasami w trakcie naprawy auta trzeba demontować części, w których są takie pierścienie, w szczególności przy wymianie łożysk w piastach kół.

Jak usunąć pierścień zabezpieczający

Trzeba

  • – ściągacz do pierścieni osadczych;
  • – ściągacz do łożysk;
  • – imadło;
  • – młotek.

Instrukcja

1
Zdejmij podstawę przedniego zawieszenia samochodu. Zaznacz element w imadło. Za pomocą młotka wybić piastę. Wymienić łożysko. Do tego uwolnić wewnętrzny pierścień sprężynujący zabezpieczający, lekko uderzając młotkiem w pozostałej części łożyska w piaście. Zdjąć pierścień zabezpieczający łożyska ściągacza pierścieni osadczych. Jest to ręczne narzędzie, przypominające szczypce z wymiennymi prostymi lub zaokrąglonymi końcami. Jeśli nie masz go pod ręką, to do zdejmowania pierścienia zabezpieczającego można skorzystać z dwóch отвертками odpowiedniej średnicy.
2
Wyjąć łożysko ściągacza łożysk. Uderzył jego część, która pozostała w piaście. Można to zrobić za pomocą trzpienia odpowiedniej średnicy. Oczyścić wszystkie części od starego smaru, cienką warstwą литола nasmarować wszystkie wewnętrzne powierzchnie. Zaznacz wewnętrzny pierścień sprężynujący zabezpieczający ściągacza pierścieni osadczych, a następnie nowe łożysko w obudowie zwrotnicy.
3
Zainstaluj zewnętrzne pierścień w gniazdo pięści. Wcisnąć piastę w łożysko do oporu, przy czym zawieszenie musi przymocować pierścień wewnętrzny łożyska, w przeciwnym razie można go uszkodzić. Zainstaluj z powrotem stojak przedniego zawieszenia samochodu. Sprawdź kąty ustawienia kół.
4
Do wymiany łożyska w tylnych piastach zdejmij koło, w którym trzeba go zmienić. Po zdjęciu zacisku hamulcowego wyjąć uszczelnienie za pomocą śrubokręta. Wyjąć pierścień wewnętrzny łożyska wewnętrznego. Pierścień zewnętrzny łożyska zewnętrznego trzeba wybić młotkiem uderzając go po слесарному bródkę. Również za pomocą młotka i bródkę выпрессуйте i zewnętrznego pierścienia wewnętrznego łożyska. Oczyścić wszystkie części, posmarować je nowym smarem do łożysk, ustaw w piaście pierścień wewnętrzny łożyska przy użyciu odpowiedniego rozmiaru trzpień ustalający.
5
Wcisnąć w ten sam sposób w piaście pierścień nowego łożyska zewnętrznego. Zaznacz nasmarowany pierścień wewnętrzny łożyska i simering. Po tym, jak umieścić bęben hamulcowy na sworznie, zamocować pierścień wewnętrzny łożyska zewnętrznego podkładką i nakrętką piasty. Ustaw koło na miejsce. Sprawdź kąty ustawienia kół.
logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.