Zmiana uprawnień dostępu – Access Control Entry – w systemie operacyjnym Microsoft Windows XP jest standardową procedurę, której wykonanie wymaga obecności użytkownika admin dostępu do zasobów systemu.
Instrukcja
1
Wywołaj menu główne systemu operacyjnego Microsoft Windows XP, naciskając przycisk „Start”, aby zmienić uprawnienia dostępu dla wybranego użytkownika i przejdź do opcji „Wszystkie programy”.
2
Rozwiń link „Standardowe” i uruchom aplikację „Eksplorator Windows”.
3
Rozwiń menu „Narzędzia” górnym pasku narzędzi okna programu i wybierz polecenie „opcje folderów”.
4
Wybierz opcję „Widok” i odznacz pole wyboru „Użyj prostego ogólny dostęp do wszystkich plików”.
5
Otwórz menu kontekstowe, nadający się do zmiany praw dostępu do woluminu kliknięciem prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Właściwości”.
6
Przejdź do zakładki „Zabezpieczenia” w wyświetlonym oknie dialogowym i kliknij przycisk „Zaawansowane” w zakładce „Uprawnienia dla grupy użytkownicy uwierzytelnieni.
7
Wybierz w sekcji „Uprawnienia” i wybierz konto, które chcesz zmienić praw dostępu na liście.
8
Kliknij przycisk „Edytuj uprawnienia” i przejdź do zakładki „Uprawnienia” nowego okna dialogowego.
9
Skorzystaj z opcji „Edytuj” i zastosuj pola wyboru przy odpowiednich polach uprawnień. Ta czynność pozwala na włączenie wybranej użytkownikowi na dokonywanie zmian na dysku, wcześniej niedostępne dla nagrywania.
10
Wróć do zakładki „Zabezpieczenia” i kliknij w opcję „Zaawansowane”, aby wykonać zmiany właściciela potrzebnego pliku.
11
Wybierz sekcję „Właściciel” i wprowadź niezbędne zmiany lub skorzystać z wbudowanego narzędzia cacls aby wyświetlić listę zainstalowanych praw dostępu. Do tego wróć do głównego menu „Start” i wybierz opcję „Uruchom”.
12
Wprowadź wartość cmd w polu „Otwórz” i potwierdzić wykonanie polecenia uruchomienia narzędzia „wiersz Polecenia”, naciskając przycisk OK.
13
Wprowadź значениеcacls nazwa pliku w polu tekstowym interpretera poleceń i potwierdzić wykonanie polecenia przez naciśnięcie przycisku funkcyjnego Enter.
Kategoria:
Więcej