Jak ustawić światło w studio fotograficznym

Prawidłowo wystawiony na światło w studio fotograficznym – to jeden z głównych elementów udanej fotografii. Początkującym fotografom czasami trudno zorientować się, ile źródeł światła powinno być w pomieszczeniu, i że one są. Ponadto, wiele, bardzo wiele rzeczy przychodzi z doświadczeniem, ponieważ każdy fotograf woli robić po swojemu. Istnieją jednak podstawowe techniki wykorzystania światła, które mogą pomóc początkującym.

Jak ustawić światło w studio fotograficznym

Trzeba

  • – soft-box;
  • – strip-boks;
  • – lite-panel;
  • – reflektor;
  • – końcówki do światła punktowego.

Instrukcja

1
Rysunek źródło światła określa ogólny nastrój zdjęcia. Charakter oświetlenia może być zarówno miękkie, jak i twarde. U twardego światła istnieje szereg swoich wad: on podkreśla fakturę skóry, przesunięcie modelu na kilka centymetrów może prowadzić do powstania niepożądanych cieni pod niego trudno jest skonfigurować pozostałe źródła światła. Początkujący fotograf warto wybrać źródło miękkiego oświetlenia (soft-boxy, strip-boksy). Powinien on znajdować się nieco powyżej głowy modelki.
2
Jeśli nie masz odpowiedniego źródła miękkiego światła, można zmienić dysk. Dla tego między źródłem światła i modelem umieść któreś przezroczysty przedmiot: biały arkusz, zasłony. Umieścić model w taki sposób, aby na nią spadał tylko spokojny światło.
3
Zaznacz wypełniający światło. Jego celem jest złagodzenie cień, im mniej głębokie. Obiekt musi być oświetlone równomiernie, bez gwałtownych zmian. Do tych celów nadają soft-box lub lite-panel. Instalować wypełniający światło można frontalnie lub obok kamery. Przy ustawieniu światła należy unikać występowania podwójnych cieni. Jedyne sytuacje, w których nie trzeba będzie wypełnić światła – to fotografowanie światło-cieni męskiego i dramatycznego kobiecego portretu.
4
W razie potrzeby można zatrzymać się na tym, można jednak pójść dalej i dostosować tło światło. Zadaniem tego światła, oddzielenie modelu od tła, nadać zdjęcia objętość i głębokość. Wcale nie musisz robić tło światło jest zbyt silny. Jasność tła musi być tylko na jeden-dwa przerwy więcej niż jasność obiektu podstawowego. Jako źródło światła w tle nadają się reflektory i lampy z dyszami tubus, łyżka, proste reflektory, kurtyny.
5
Jeśli chcesz podkreślić jakieś części w modelu: włosy, ubrania, – trzeba zainstalować акцентирующий światło. Podobnie jak w przypadku tła światłem, trzeba osiągnąć punktowego światła plamy, więc do opraw pasują końcówki tubus, reflektory z zasłonami. Акцентирующий światło jest zazwyczaj instalowany w tylno-ukośne płaszczyzny.
logo
Kategoria:
Różny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.