Jak uprawiać kiwi z pestek

Minął czas, kiedy kiwi był rzadkością. Teraz ten kudłaty zielony owoc można kupić na każdym rynku owoców i warzyw lub nawet zorganizować jego plantacji u siebie w domu. Jeśli nie masz możliwości zakupu odrosty lub sadzonki, możesz uprawiać kiwi z pestek. Najlepszy czas do siewu – od marca do maja.

Jak uprawiać kiwi z pestek

Instrukcja

1
Wybierz w sklepie najbardziej dojrzałe kiwi. Owoce powinny być miękkie, gładkie, bez wad.
2
Umyj owoce i pokroić na kilka części. Miąższ delikatnie rozciągnąć. Powstałą zawiesinę wrzuć do szklanki z ciepłą wodą, wymieszać i pozostawić trochę odstać. Wielokrotnie przepłukać – miąższ odejdzie, a kości będą unosić się na powierzchni.
3
Umieścić nasiona kiwi na serwetkę. Przez 2-4 godziny są one wyschnąć. Złóż kości w watę lub szmatkę i umieścić w misce. Dodaj trochę ciepłej wody – powinna dobrze zaimpregnować materiał, ale nie wypływa przy nachyleniu pojemności.
4
Przykryć nasiona folią i odłóż w ciepłe, słoneczne miejsce. Na noc folię lepiej uchylić lub w ogóle usunąć. Rano dolać odpowiednią ilość wody. Przez 7-10 dni nasiona kiwi powinny niedługo się pojawić.
5
Weź doniczka i wsypać na dno trochę keramzytu. Podkład lepiej wziąć gotowy, przeznaczony do tropikalnych pnączy. Potrzymaj go na łaźni parowej w ciągu dwóch godzin. W dołki o głębokości 5-10 mm połóż po 2-3 nasiona. Lekko posypać je ziemią, zalać wodą o temperaturze pokojowej i szczelnie przykryć folią. Umieść zasobnik w ciepłe, słoneczne miejsce.
6
Przez 3-6 dni pojawią się pierwsze siewki. Od obiecujący i niepotrzebne pędy najlepiej zacząć pozbawiać już na tym etapie. Podlewamy umiarkowanie i tylko oddzielonych wodą. W zimie wzrost pędów kiwi zwalnia, i wystarczy je podlewać 2-3 razy w miesiącu. W okresie wegetacji (wiosną i latem) rośliny wymagają więcej wilgoci, dlatego trzeba podlewać częściej – 2 razy w tygodniu. Ponadto, gorącym latem kiwi trzeba spryskać.
7
Nie zapomnij, aby pojedynkować rośliny, w przeciwnym razie będą przeszkadzać sobie nawzajem. Na wczesnych etapach można je łatwo wyciągnąć z ziemi. Nieco później to zrobić już się nie uda, ponieważ system korzeniowy kiwi rozwija się dość szybko. Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie состригание niepotrzebnego kiełków.
8
Gdy rośliny osiągną wysokość 10-12 cm, przenieść je do poszczególnych zasobników. Jeśli tego nie zrobisz, ich rozwój jest powolny.
9
W sprzyjających warunkach, kwitnąć i owocować kiwi z nasion zaczyna na trzeci lub czwarty rok.
Należy zwrócić uwagę
Kiwi – dwupienne rośliny, czyli kwiaty ma albo żeńskie lub męskie. Aby uzyskać owoce, trzeba mieć pędy obu płci. Aż kiwi nie zakwitnie, nie będzie w stanie dowiedzieć się, roślin płeć brakuje mu do owocowania.

Porada
W naturalnych warunkach pędy kiwi ciągną w górę, do słońca. W pokoju oświetlenie światłem słonecznym mogą uzyskać tylko z boku. Jeśli chcesz, aby roślina zachowuje prostą sylwetkę i miało równomiernie rozwiniętą koronę, należy stosować sztuczne pionowe oświetlenie. Można też co 2-3 tygodnie i obrócić go w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara na 10-15 stopni.

Dbaj o kiwi od promieni słonecznych – mogą spowodować oparzenia na liściach!

logo
Kategoria:
Różny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.