Jak udzielić pierwszej pomocy

Umiejętności udzielania pierwszej pomocy powinien posiadać każdy z nas, ponieważ sytuacja kryzysowa może wystąpić w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Aby nie zgubić się i poprawnie działać przy tym, trzeba znać podstawowe techniki udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Jak udzielić pierwszej pomocy

Instrukcja

1
W przypadku wystąpienia oparzenia pomoc powinna być skierowana na chłodzenie obszaru dotkniętego. Aby to zrobić, należy umieścić обожженное miejsce pod strumień zimnej wody na 10 minut. W żadnym wypadku nie smarować oparzenia maścią lub kremem. Można to zrobić tylko na zalecenie lekarza. Przy silnych oparzeń, wraz z pojawieniem się pęcherzyków, lub jeśli skóra обуглена, natychmiast wezwij pogotowie, przed jej przyjazdem daj poszkodowanemu leki przeciwbólowe.
2
Jeśli człowiek zatruł, ustal przyczynę. W przypadku zatrucia alkoholem i lekami należy wywołać wymioty, po czym dać poszkodowanemu szklankę wody i węgiel, z obliczeń 1 tabletka na 1 kilogram masy ciała. Jeśli człowiek uległ zatruciu toksynami, nie wywoływać wymiotów. Jeśli jednak ona powstała, ułożyć poszkodowanego do siebie na kolana, twarzą w dół, aby uniknąć wdychania trujących oparów. Przy chemicznym zatrucia jak najszybciej daj poszkodowanemu szklankę wody.
3
Przy обморожении obszarze zagrożonym należy posmarować roztworem alkoholu, przetrzeć wełnianą szmatką do momentu pojawienia się czułości. Po miejsce odmrożenia lepiej posmarować tłustym kremem. Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze, należy wezwać lekarza.
4
Jeśli osoba cierpi z urazu skręcenia, to na to miejsce należy nałożyć ciasną opaskę, a następnie stosować bańki z lodu na 10-15 minut. W złamaniach trzeba nakładać w miejscach powyżej i poniżej uszkodzonej kości, dać poszkodowanemu leki przeciwbólowe.
5
Przy urazach zaleca się uszkodzone miejsce posmarować roztworem nadmanganianu potasu lub jodu, nałożyć sterylny opatrunek. Jeśli krew silnie emanuje, trzeba nałożyć давящую bandaż na 1,5-2 godziny. Jeśli jest uszkodzona noga lub ręka, nałóż opaskę uciskową powyżej miejsca zranienia.
6
Oczywiście, naprawdę fachową pomoc mogą zaoferować tylko lekarze. Ale podstawowe działania w przypadku wystąpienia urazu, oparzenia lub zatrucia są w stanie utrzymać poszkodowanemu nie tylko zdrowie, ale i życie.
logo
Kategoria:
Leczenie chorób

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.