Jak sprawdzić towar, kodów kreskowych

Prawie na wszystkich produktach, które kupujesz w sklepie, na pewno będzie naklejka z kodem kreskowym. Dla wielu to nic nie значащая kawałek papieru, z którą może zrozumieć tylko specjalne urządzenie. A, tymczasem, kod kreskowy zawiera w sobie ważne informacje, które mogą być przydatne dla kupującego.

Jak sprawdzić towar, kodów kreskowych

Instrukcja

1
Dowiedz się towarów na podstawie kodu kreskowego kraju-producenta i informacje o niektórych istotnych cech tego produktu można za pomocą analizy tych cyfr, które naniesione bezpośrednio pod kreskami. Dziś najpopularniejszym jest europejski 13-cio bitowy kod EAN-13, który stoi na większości etykiet towarowych w Rosji.
2
Pierwsze dwie lub trzy cyfry zawierają kod kraju producenta. Ten kod jest stały i jest unikalny dla danego kraju, jego przypisuje Międzynarodowa stowarzyszenie EAN. Tak, cyfry 00-09 będą oznaczać, że produkt wyprodukowano w USA lub Kanadzie, 30-37 – we Francji, 400-440 – w Niemczech. Kraje byłego ZSRR i Rosja kodowane pod numerami 460-469, Chiny – 690-692, 729 – Izrael, 80-83 – Włochy. Każdy kraj, dostarczająca swoje produkty na eksport, ma swój kod, który jest podany pierwszymi cyframi.
3
Przez mały, ale zauważalny dla oka spacji w kodzie kreskowym kolejne 4 lub 5 cyfr stanowi identyfikator przedsiębiorstwa, na którym ten produkt. Ten kod będzie четырехзначным dla krajów, których kod stanowią 3 cyfry, i пятизначным dla tych z nich, którzy kod dwucyfrowy.
4
Kolejny пятизначный kod odnosi się bezpośrednio do cech samego produktu. Pierwsza cyfra oznacza nazwa produktu, druga – jego właściwości użytkowych, trzecia – rozmiar lub masę produktu, czwarta – skład składników, piąta – kod koloru. Szósta cyfra, położona nieco dalej jest kontrolnej i jest niezbędna dla określenia autentyczności towaru.
5
Autentyczność towaru na sumy kontrolnej można określić samodzielnie. Do tego złożyć wszystkie liczby, które stoją na parzystych miejscach, i tę kwotę pomnożyć przez 3. Pamiętaj powstałej liczba. Następnie złóż cyfry stojące na nieparzystych miejscach i powstałą kwotę dodajmy do tego, że pamiętasz, jak się przed tym. Odrzućcie od tej liczby całe dziesiątki i pozostały proste liczby odejmij z 10, reszta musi pokrywać się z cyfrą kontrolną kodu. W przeciwnym razie towar ten jest fałszywy i wyprodukowany nielegalnie.
logo
Kategoria:
Różny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.