Jak skonfigurować zwykłą gitarę

Gra na zdenerwowaną gitarze prowadzi do pogorszenia słuchu, więc nawet początkujący przed rozpoczęciem treningu należy dokładnie wyregulować jakość dźwięku z instrumentu muzycznego. Dla ustawienia strun gitarowych są używane łupania, które znajdują się na gryfie i trzymają napięcie. Przy skręcaniu w jedną stronę – struna naciągnięta, w drugiej – jest osłabiony. Kręcić trzeba powoli, uważnie słuchając uzyskany dźwięk.

Jak skonfigurować zwykłą gitarę

Trzeba

  • – gitara;
  • – kamerton;
  • – sprzętowy tuner;
  • – komputer z dostępem do internetu.

Instrukcja

1
Klasyczny sposób: pierwszą strunę (ta, co najbardziej cienka) ustawić za pomocą kamertonu. Tak kamerton dzielą się na вилочковые i dęte. Ostatnie łatwiejsze w obsłudze, ale mniej dokładne. Вилочковый kamerton wygląda na metalową wtyczkę. Jeśli lekko uderzyć вилочкой na kolano nogi, to uzyskany dźwięk będzie taki, jaki powinien być dźwięk pierwszej struny, przyciśniętą na piątym progu. U dętych камертонов kilka odmian, najbardziej popularnym z nich jest podobny do harmonijkę. On wydaje taki sam dźwięk, jaki musi wydawać pierwsza struna, przycisnęła na xii progu. Jak tylko tworzyli pierwszą strunę, przejdź do konfiguracji pozostałych. Docisnąć drugą strunę na piątym progu i uzyskaj dźwięk otwartej pierwszej struny. Trzecia struna, przycisnęła na czwartym progu, powinna w zgodzie brzmieć z otwartą drugi. Dźwięk trzeciej otwartej struny usłyszysz, jeśli przytrzymasz czwartą strunę na piątym progu. Wciśnięcie piątą strunę na piątym progu, otrzymasz dźwięk czwartej otwartej struny, a szóstą na piątym – otwartej piątej.
2
Jeśli chcesz dokładnie ustawić gitarę, nie opierając się na swój słuch, użyj tuner (sprzętowy lub programowy). On na częstotliwości drgania dźwięku określa nutę, która mu odpowiada, i pokazuje odchylenie dźwięku od nuty. Sprzętowy tuner – to niewielkie urządzenie, które można kupić w sklepie muzycznym. Wyjmij dźwięk na gitarze, umieszczając tuner obok lub przypięcie go na gryfie (w zależności od odmiany). Urządzenie pokaże, jak ten dźwięk odpowiada deklarowanej nocie. Przyciemnić lub naciągania struny (w zależności od wskazań urządzenia) do momentu, aż dźwięk będzie idealny. Podczas korzystania z oprogramowania tunera podłączyć gitarę do komputera, określ, jaką strunę chcesz skonfigurować, uścisnąć ją i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
3
Jeśli chcesz dostosować wszystkie struny gitary na słuch, skorzystaj z internetu-program, który zawiera próbki dźwięków nagranych na profesjonalnym sprzęcie. Dostosuj swój instrument, przez analogię. Plusy: istnieje możliwość odtwarzać dźwięk kilka razy, podłączenie do komputera nie trzeba. Minus: jeśli nie masz wystarczająco dobry słuch, konfiguracja może być niedokładne. Jeśli planujesz dostroić gitarę na ulicy, pobierz te próbki na telefon. Ale pamiętaj, że podczas odtwarzania możliwe jest niewielkie zniekształcenia dźwięku.
4
Jeśli jesteś posiadaczem dobrego słuchu i masz umiejętności strojenia gitary w sposób klasyczny, spróbuj skonfigurować narzędzie za pomocą флажолета. Ten stosunkowo trudny sposób używany przez profesjonalnych гитаристами, bo jest najbardziej dokładne. Aby wyjąć флажолета (dźwięku-обертона) lekko dotknąć szóstej struny nad piątym порожком (dokładnie nad порожком lada, a nie nad ладом). Prawą ręką wyjąć dźwięk, po tym od razu zabierzcie ze struny palec lewej ręki, aby nie zagłuszać brzmienie. Przytrzymaj palec wcześniej czasu, a otrzymasz dźwięk otwartej struny. Dla porównania wyjmij dźwięk-обертон piątej struny nad siódmym ладом. Zbieżność brzmienia – oznaka prawidłowego ustawienia.Na pierwszej strunie siódmego lada flażolet powinien brzmieć w zgodzie z флажолетом piątego progu drugiej struny, a dźwięk-обертон xii lada dla trzeciej struny – tak samo, jak pierwsza struna, umieszczonej na trzecim progu. Trzeciej strunie ustaw na umieszczonej na ósmym progu drugiej struny. Na siódmym progu flażolet trzeciej struny dostosować w zgodzie z dźwiękiem-обертоном czwartej struny na piątym progu. Na siódmym progu czwartej struny flażolet brzmi jak dźwięk-обертону piątej struny piątego lada. Dźwięk-обертон piątej struny siódmego lada dostosuj podobnie brzmiące флажолета piątego lada szóstej struny.
Należy zwrócić uwagę
Nieprawidłowe ustawienie gitary może zepsuć struny: przy nadmiernej перетяжке rozciągają się i przestają brzmieć jak należy.

Porada
Zamiast kamertonu można użyć telefon stacjonarny: dźwięk dzwonków w słuchawce (częstotliwość 425 hz) w przybliżeniu odpowiada dźwiękowi pierwszej struny, umieszczonej na 4 progu (częstotliwość 415 hz).

Dźwięk вилочкового kamertonu bardzo słaby. Aby go wzmocnić, można dopchnąć rękojeść kamertonu do korpusu gitary. Korpus gitary w tym przypadku odgrywa rolę rezonatora.

Ustawienie флажолетом wygodne w użyciu, po standardowej konfiguracji gitary dla poprawy brzmienia

logo
Kategoria:
Muzyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.