Jak rysować gwasz

Gwasz – nazwa farb i techniki malarstwa jednocześnie. Jest to stosunkowo tani i ciekawy materiał, który doskonale nadaje się do opanowania podstaw malarstwa. Wykonane gwasz rysunki szybko więdną, a popełnione błędy łatwo korygowane.

Jak rysować gwasz

Trzeba

  • – arkusz tektury;
  • – okrągłe i płaskie pędzle;
  • – gwasz;
  • – paleta do mieszania farb;
  • – pojemności (szklanki, słoiki) do wody;
  • – woda.

Instrukcja

1
Narysuj na kartonie prosty szkic ołówkiem. Tworząc szkic, nie wolno naciskać na ołówek. Cienkie jasne linie z łatwością закрасятся farbą, a ciemne i grube, nie zawsze udaje się ukryć pod warstwą гуаши.
2
Dokładnie wymieszać, gwasz do uzyskania jednolitej konsystencji. Najlepiej jest to zrobić na palecie, gdzie jest to wygodne, aby wybrać żądany odcień. Uwaga, jeśli farba będzie „płynnej”, to po wyschnięciu warstwa będzie przejrzysty i nierównomiernie malowana. A jeśli zbyt „gęsty”, to po nałożeniu гуаши na papier tworzą wzgórza, farba po wyschnięciu mogą być pokryte pęknięciami i się rozpadać. Idealna konsystencja rozwódki гуаши wygląda jak tłuste śmietany lub płynnej śmietanę.
3
Pierwszą warstwą гуаши прорисуйте daleki plan zdjęcia i najbardziej nasyconych części rysunku. Aby podczas kolorowania przypadkiem nie zastąpić za krawędzie fragmentów obrazu, zacznij pracę wzdłuż konturów. Następnie przesuwaj się od krawędzi do środka. Jeśli przypadkowo dostał się za krawędź szkicu, to nadmiar farby łatwo usunąć wilgotne, ale nie mokre, pędzlem lub papierowym wacikiem.
4
Jeśli należy nałożyć jedną warstwę гуаши na drugim – koniecznie poczekaj, aż wyschnie pierwsza warstwa, a następnie nanieść drugą, nie mocno dociskać pędzlem przy tym. Aby wygładzić granicę między warstwami, spacer po wyschnięciu гуаши na granicy czystą, wilgotną pędzlem. Poprowadź ją w jednym kierunku.
5
Dalej прорисуйте ciemne miejsca i plamy na rysunku. Daj гуаши trochę wyschnąć i прорисуйте kolor pośredni między ciemnymi i jasnymi.
6
W ostatniej rysunku użyj najbardziej jasne farby. W celu osiągnięcia pożądanego odcienia podczas pracy z jasnymi kolorami, wymieszać na palecie farby z белилами, aż do uzyskania pożądanego odcienia.
7
Ruszać się w trakcie pracy od ciemnych do jasnych kolorów, od dużych pociągnięcia do najbardziej drobnym. Nie zapomnij przy tym zmieniać frędzle na bardziej subtelne.
Należy zwrócić uwagę
Gwasz w słoikach może rozwarstwia się. To jest łatwe do naprawienia, dobrze wymieszać farbę w słoiczku na całej głębokości.

Porada
Jeśli farba zaschła i pokryła się rysy, dodaj do gwasz trochę wody, szczelnie zamknąć farbę pokrywką, odstawić. Następnie dokładnie wymieszać – gwasz się zregeneruje.

logo
Kategoria:
Rysunek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.