Jak przewieźć w jednej łodzi kozę, kapustę i wilka

Zadanie o wilku, kozie i kapuście jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej zadawane w szkole zagadek logicznych. Według jednej z wersji to zadanie została wymyślona jeszcze w VIII wieku. Jak wygląda jej rozwiązanie?

Jak przewieźć w jednej łodzi kozę, kapustę i wilka

Instrukcja

1
Zgodnie z warunku na jednym brzegu rzeki znajdują się wilka, kozy i kapusty. Rolnikowi należy przetłumaczyć je na drugi brzeg tak, aby nikt nie ucierpiał. Sytuację komplikuje fakt, że w pobliżu nie ma mostu, ale można skorzystać z łodzi. Ale jest w niej tak mało miejsca, że oprócz samego chłopa zmieścić się może ktoś jeden: wilk, koza lub kapusta.
2
Jeśli z nim popłynąć wilk, koza pozostanie na brzegu i zje udać się aż do chłopa nie będzie w pobliżu. Zabrać ze sobą kapustę też niedbale, tak jak wilk zje kozę. Wychodzi na to, pozostawić bez opieki drapieżnika i udać się najbardziej logiczne rozwiązanie. To znaczy, że chłop powinien zabrać ze sobą kozę.
3
Gdy okaże się, że na drugim brzegu, chłop popłynąć z powrotem. Kogo zabrać następny? Istnieją dwa równie wiernych rozwiązania: albo wziąć wilka, albo kapustę. Kogo by nie wybrał chłop, co najważniejsze, причалив do drugiego brzegu, wysadzić ładunek i udać się z powrotem razem z kozą. Dlaczego? W pierwszym przypadku, aby nie dostała się na pożarcie wilk, w drugim – aby nie udało jej się zjeść kapustą. Innymi słowy, jeśli nie zabrać kozę w drogę powrotną, stary i nie przewiezie towar w stanie nienaruszonym.
4
Kiedy łódka dopłynie do pierwszego brzegu, chłop musi sadzić kozę, wziąć wilka/kapustę, dostarczyć towar na drugi brzeg, a następnie udać się na ostatni lot za kozą. W ten sposób wszyscy trzej pozostaną nienaruszone. Tylko człowiek musiał przeprawić się przez rzekę 7 razy.
5
Istnieje wiele zadań na przejście, które wymagają nie tylko logiczne, ale i kreatywnego myślenia. Na przykład, dwie osoby stoją na brzegu rzeki. Obaj chcieli dostać się na drugi brzeg i mogły skorzystać tylko pojedynczy łodzią. Jak oni mogli przedostać? Po prostu każdy był z różnych stron rzeki. Pierwszy przeniósł się na drugą stronę tego, na którego brzegu znajdowała się łódka.
logo
Kategoria:
Matematyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.