Jeśli przesyłanie danych z jednego komputera na drugi musi odbywać się regularnie, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie ich w sieć lokalną. Jeśli odległość między nimi nie pozwala na to, można zorganizować stale działający kanał w globalnej sieci – internecie. Jednak częściej użytkownikowi komputerów spotykają się z koniecznością nie regularnie, a pojedynczej lub bardzo rzadkie transmisji dużej ilości danych z jednego komputera na drugi.
Instrukcja
1
Użyj któreś z dostępnych pod ręką wymiennych nośników informacji – na dziś komputery mogą pracować z dużą liczbą takich nośników. Jeśli łączny rozmiar pliku, który chcesz przenieść, nie przekracza 1,4 mb, to można skorzystać z dyskietki. Procedura zapisu i odczytu z nią jest prosta – włóż dyskietkę do stacji dyskietek, a słysząc kliknięcie blokady otwierać standardowy menedżer plików zainstalowanego w komputerze systemu operacyjnego i zastosować urządzenie o nazwie „stacja A:” tak samo, jak każdy normalny dysk komputera – pisz lub skanowanie z niego pliki. Wadą tego sposobu przesyłania danych zawarta w stosunkowo małej pojemności dyskietki, a także w tym, że dziś już nie wszystkie komputery są zainstalowane napędy.
2
Do przenoszenia większej ilości informacji (do 750 Mb) przeznaczone są płyty CD. Używanie ich jest podobnie z korzystaniem z dyskietkami, ale ma istotne funkcje. Poza tym, że oba komputery muszą być zainstalowane CD-napędy, jeden z nich musi mieć funkcję nagrywania (ten, z którego przenosi się informacje). Ponadto, istnieją pewne wymagania co do samych dysków – nie na każdy z nich można ponownie zapisywać informacje. Systemy operacyjne najnowszych wersji (na przykład Windows 7) potrafią swoimi środkami nagrywać pliki na nośniki optyczne, ale jeśli komputer, z którego chcesz skopiować pliki, pracuje pod kontrolą starszych wersji SYSTEMU, to w nim trzeba będzie zainstalować dodatkowe oprogramowanie. Aby przenieść dane za pomocą CD-rom upewnij się, że komputer wyposażony jest w źródło rejestrującym napędem i ma najnowszą wersję SYSTEMU operacyjnego lub oddzielny program do nagrywania płyt CD, a drugi komputer też ma czytnika CD-rom. Przygotuj czystą płytę do nagrywania i skorzystaj z odpowiednim programem, aby skopiować do niego pliki, a następnie przesuń je na drugim komputerze.
3
Wszystkie warunki przesyłania informacji z wykorzystaniem DVD-rom są zgodne z powyższymi wymaganiami CD-nośników, za wyjątkiem ilości danych умещающихся na wymiennych nośnikach tego typu – jest znacznie więcej. Jednowarstwowe płyty DVD mogą zawierać do 4,5 gb, a dwuwarstwowe – do 9 Gb.
4
Jeśli masz możliwość korzystania z pamięci flash, pierwszeństwo tego typu – praca z nimi jest znacznie łatwiejsze niż z dyskami optycznymi. Oprócz posiadania najniższej „flesh” wystarczającej pojemności wymagane do obu komputerów jest tylko obecność u nich portów USB. Po prostu wklej ten nośnik w odpowiednie złącze i urządzenie pojawi się w plik-menedżera SYSTEMU – pisz lub skanowanie z niego pliki w ten sam sposób, co i z każdego wewnętrznego dysku komputera.
5
Flash-nośnik można zastąpić, na przykład flash плэером lub telefonem komórkowym, jeśli pojemność ich pamięci jest wystarczająca ilość informacji, które chcesz przenieść. Korzystanie z tych urządzeń, jak zwykle, niewiele różni się od usb, ale niektóre telefony i плэеры mogą wymagać zainstalowania specjalnego oprogramowania modułu w obu komputerów.
6
Jeśli oba komputery mają połączenie z internetem, masz możliwość, aby przesłać pliki przez globalną sieć. Zbyt duże pliki można spakować w wieloczęściowe (składające się z wielu plików) archiwum i przekaż go z jednego komputera na inny przy użyciu poczty e-mail. Można również skorzystać z publicznymi serwerami wymiany plików – pobierając plik za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej, otrzymasz adres sieciowy, z którego na inny komputer (lub kilku innych komputerów) można ten plik pobrać.
Kategoria:
Więcej